Autocad Snap Settings (Ek Ayarlar)

Arkadaşlar bugün Autocad ders anlatımı yazımıza devam ediyoruz. Önemli bir detay olan Snap ayarlarını yazacağım bugün. Emin olun bu ayarları bilmek çizim yapmanızı çok kolaylaştıracaktır.

LINE KOMUTU

Çizgi çizmek isterseniz, araç çubuğundaki Line komutundan veya L Enter komutuyla işleme başlayabilirsiniz. Komuta başladıktan sonra isterseniz fareyle boşlukta bir yere tıklayabilirsiniz fakat belli bir noktada çizime başlamak istiyorsanız koordinatlarınızı girerek (100,100) o noktayı başlangıç noktası seçebilirsiniz. Başlangıç noktasını çizdikten sonra geçen ders anlattığım gibi uzunluk ve açı vererek (@100<45) ya da açıyı kendin karar verip elle ayarlayıp uzunluk girerek çizebilirsiniz.

CIRCLE KOMUTU

Çember çizmek için kullanacağımız komuttur. Çember çizmek isterseniz, araç çubuğundaki Circle komutuyla veya C Enter komutuyla işleme başlayabilirsiniz. Komuta girdikten sonra isterseniz fareyle boşlukta bir yere tıklayabilirsiniz ve çemberin yarıçapını girerek çemberinizi oluşturabilirsiniz. Eğer yapıçap değil çap ile işlem yapmak istiyorsanız alt satırda çıkan Diameter yazısına tıklayabilir ya da d enter yapıp çapı yazabilirsiniz. Fakat belli bir noktada çizime başlamak istiyorsanız koordinatları girerek çemberinizin merkezini oluşturabilir daha sonra yarıçapı girebilirsiniz. Araç çubuğundaki circle yazısının altındaki ok işaretine tıkladığınızda çember çizmenin alternatiflerini görebilirsiniz. Merkez-yarıçap, merkez-çap, iki nokta belirleyerek, üç nokta belirleyerek, teğet-teğet-yarıçap, teğet-teğet-teğet gibi seçenekleri bulunmaktadır.

Object Snap Settings

Nesneler çizilirken hem kolaylık sağlaması için hem de daha doğru ve kısa zamanda yapılabilmesi için bazı önemli noktalar vardır. Resimde gösterdiğim gibi Object Snap Setting yerinden ihtiyacımız olan noktaları seçip aktif hale getirebiliriz. Object Snap’i açmak için F3 kısayolunu kullanabiliriz.

Endpoint : Son noktayı yakalar.

Midpoint : Orta noktayı yakalar.

Center : Merkez noktayı yakalar.

Geometric Center : Geometrik şekillerin merkez noktasını yakalar.

Node : Nokta komutu ile çizilmiş nesneleri yakalar.

Quadrant : Bir çember ya da yayın 0, 90, 180, 270 noktalarını yakalar.

Intersection : Kesişim noktası yakalar.

Extention : Çizilen yay ya da çizginin hayali uzantısı boyunca herheangi bir noktada kilitleme yapar. Fareyi bu çizginin üzerine getirip çizgi boyunca hareket ettirilirse bu hayali çizgi görülebilir.

Insertion : Metin, blok gibi ögeleri sol alt köşesinden yakalar.

Perpendicular: Çizgiye ya da çembere dik noktaları yakalar.

Tangent : Çemberin ya da teğet noktalarından en yakınını yakalar.

Nearest : Bir nesnenin en yakın noktasını yakalamak için kullanılır.

Apparent Intersection : İki çizginin hayali kesişim noktasından yakalar.

Parallel : Ögenin paralel noktasını yakalar.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir