Vizesi Kötü Geçenlere Tavsiyeler

Vizeden düşük alanlara tavsiyeler

Mühendislik okumak zordur diyerek başlamak istiyorum yazıma.Dışarıdan mühendislik okumanın nesi zor yaa diyenler olabilir ama gerçek bu.Mühendislik dersleri en ağır olan bölümlerden birisidir.Dolayısıyla öğrencilerin üniversite hayatı boyunca illa kötü geçen vizesi olur.Hatta bakarsınız ilk dönem 3 ortalama yapan adam ikinci dönem 2 ortalamayı zor yapar.Bende o kişilerden birisi olma adayıyım.İlk dönem babalar gibi 3 ortalama yapıp ara tatili gönül rahatlığı ile geçiren ben ikinci dönem vizelerin gazabına uğradım.Fakat finallere iyi hazırlanıp bu dönemde bütün dersleri vererek geçme hedefi koydum kendime.O yüzden bu yazıyı hazırladım.Kendim için araştırdığım vizesi kötü geçenlere tavsiyeleri,kendi tecrübelerimle de birleştirerek sizlere aktarmak istedim.Lafı çok uzatmadan başlayalım en iyisi..

Vizesi Kötü Geçenlere Tavsiyeler

1-) Öncelikle okuduğunuz bölümün zor bir bölüm olduğunu unutmayın.Eğer size google’a vizesi kötü geçenlere tavsiyeler diye arattırıp bu yazıyı okutacak kadar kötü geçiyorsa vizeleriniz okuduğunuz bölüm kesinlikle zor bir bölümdür.O yüzden öncelikle bölümünüzün zor olduğunu,artık üniversitede olduğunuzu aklınızdan çıkarmayıp  moralinizi yüksek tutmaya çalışın.
2-) Tek vizesi kötü geçen sen değilsin kardeşim..Daha öncede o dersi alıp vizeden düşük alanlar oldu.Vizeden 10-20 alıp CC ile geçen oldu.Okulda illa vardır yani.O yüzden okulda bu dersin vizesinden kötü alıp geçen kişileri bul ve onların tecrübelerinden yararlanmaya çalış.Nasıl çalışmışlar ? Ne yapmışlar ? Bunların hepsini öğrenip kendine final için bir çalışma yolu çizmelisin.
3-) Vize yada final farketmez hangi sınava gireceksen gir o sınavın çıkmış sorularını çözmelisin.Bazen hocalar direk aynısını bile sorabiliyor.O yüzden vizesi kötü geçen dersinizin finalde geçen sene çıkmış sorularını bulup onları çözün.Bakarsınız aynısı çıkar 100 alırsınız.En kötü ihtimal ders çalışmış olursunuz.
4-) Vizeler bittikten sonra salmayın.Yani mesela statik dersinin vizesi kötü geçmiştir.Kötü bir not almışsındır.Vizelerden sonra bir hafta kendine ayır daha sonra otur çalışmaya başla o dersin finaline.Dersi sıkı takip et.Diğer derslere gösterdiğin çabadan daha çok çaba göster o derse.
5-.) Ailenize mümkün olduğunca notunuzu söylemeyin.Neden diye soracaksınız.Elbette onlarında bilmeye hakkı var ama finalden sonra.Vizeden hemen sonra vizem kötü geçti derseniz size baskı kurma ihtimalleri var.Özellikle aynı evdeyseniz..
6-) Günlük ders çalışın.
7-) Eğer vizeye çalışıp düşük aldıysanız çalışma stilinizi de değiştirmenizde fayda var.Belkide yanlış çalışıyorsunuzdur.Bunun içinde vizeden yüksek alan arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz.Onlardan taktikler alabilirsiniz.

Vizeniz ne kadar kötü olursa olsun o dersi geçme ihtimaliniz var.Finali,bütü,yaz okulu var.O yüzden asla pes etmeyin ve çalışmaya devam edin.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir