Snapchat’in Kuruluş Hikayesi

Snapchat'in Kuruluş Hikayesi

İyi bir mühendisin olmazsa olmaz özelliklerinden birisi de girişimci olmasıdır.Buradan yola çıkarak bu yazımda sizlere bir girişim hikayesini anlatacağım.Şu anda neredeyse her popüler sosyal medya uygulamasında olan ‘Hikayeler’ özelliği ile bizleri ilk tanıştıran Snapchat‘ten bahsedeceğiz.”Snapchat nasıl kuruldu ? ,kim kurdu ? ” gibi sorulara cevap vereceğiz.

Snapchat‘in nasıl kurulduğuna geçmeden önce biraz Snapchat‘ten bahsedeyim.
Snapchat en kaba tabirle kullanıcıların birbirine 1 ile 10 saniye aralığında fotoğraf ve video gönderebildiği bir uygulama.Açıp baktıktan sonra fotoğraflar otomatik olarak siliniyor.Tabi ekran görüntüsü alıp kaydedebilirsiniz ama bu sefer de karşı tarafa bildirim gidiyor.Ayrıca Snapchat herkesin bildiği hikayeler özelliğini de ilk kullanan uygulama.

Snapchat’ten kısaca bahsettikten sonra şimdide gelelim Snapchat’in kuruluş hikayesine..

Snapchat Nasıl Kuruldu ?

Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel genelde diğer girişimcilerin aksine fakir bir hayat sürmüyordu.Ailesi ortalamanın üzerinde bir zenginliğe sahipti.Fakat konumuz bu değil.Konumuz Snapchat‘in nasıl kurulduğu..
Evan Spiegel için hayatının dönüm noktası üniversite seçimi olmuştu.Babasının izinden gitti ve Stanford Üniversitesine kaydoldu.Üniversite yıllarında bir ev partisinde Bobby Murphy ve Reggie Brown ile tanıştı.Bunlar Snapchat‘i kuracağı arkadaşlarıydı.
Snapchat‘ten önce de bir kaç girişim denemeleri oldu.Evan ve Bobby birlikte : Üniversiteye kayıt olmayı kolaylaştıran bir mobil uygulama  yaptılar fakat tutmadı.Okul ödevi için Reggie kendini silen fotoğraf  uygulaması konseptini buldu.Bu fikir üç gencin de aklına yattı ve hayata geçirmeye karar verdiler.Üç genç bu uygulamayı hayata geçirdi ve adını Picaboo koydular.İlerleyen zamanlarda Picaboo’ya üye olanların sayısı 150 kişiyi geçti.Her geçen gün programın kullanıcı sayısı biraz daha artıyordu.Bu başarıda bizim üç genç arasında rekabetin oluşmasına yol açtı.Evan ve Reggie patronluk için kavga etmeye başladılar.Bunun sonucunda Reggie şirketten ayrıldı.Evan ve Bobby’de uygulamanın adını değiştirerek Snapchat yaptılar.
Snapchat’in kullanıcı sayısı artmaya devam etti.100 binlere ulaştı.Kullanıcıların çoğu lise öğrencilerinden oluşuyordu.Kurulduktan iki yıl sonra bir şirket Snapchat‘in bu başarısını farketti ve Snapchat’e ilk yatırımı yaptı.Tabi Snapchat adını başarıyla duyurduğu kadar kötü olarak da duyuruyordu.New York Times Gazetesi Snapchat’i cinsel içerikli fotoğraf paylaşma uygulaması olarak lanse etti.Fakat bu karalamalara rağmen Snapchat yükselmeye devam etti.
Evan bu yükseliş karşısında vaktini daha çok Snapchat‘e ayırabilmek için üniversiteyi bıraktı.Bütün bunlar yaşanırken kovulan kurucu ortak Reggie Snapchat’i dava etti.Davanın sonucunda Snapchat Reggie Brown’a 157 milyon dolar ödeme yaptı.
Facebook Snapchat’i almak için 3 milyar dolar teklif etti.Fakat Evan kabul etmedi.Zaten bunun üzerine de Mark sahip olduğu bütün uygulamalara hikayeler özelliğini getirdi 🙂
Ayrıca bir günde yaklaşık 70 milyon snap gönderiliyor.
İşte Snapchat böyle kuruldu..Umarım bu hikaye birilerine ilham kaynağı olmuştur.Bir girişimde başarılı olmak istiyorsak asla pes etmemeli ve çok çalışmalıyız.
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir