Otomotiv Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

 OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? İŞ İMKANLARI NELERDİR?

 

Otomotiv mühendisliği nedir? Otomotiv mühendisliği; makine mühendisliğinin daha karizmatik makinelerle ilgilenen bir bölümüdür. Otomotiv sektörü birçok ülke için ekonomiyle birebir bağlı olan bir sektördür. Otomotiv mühendisliği aklınıza gelebilecek her türlü taşıtı (otomobil, kamyon, minibüs, motosiklet, tarım ve iş makineleri) tasarım, denetleme, satış ve pazarlama, servis hizmeti gibi birçok alanda çalışan bölümdür. Bütün mühendisliklerin birbiriyle bağlantısı olduğu gibi otomotiv mühendisliği de makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstriyel tasarım mühendisliği gibi birçok mühendisliğin sentezlenerek otomotiv sektörüne uyarlanmasından oluşur. Otomotiv mühendisleri üretimden satışa kadar olan evrede mühendislik hesaplamalarını kullanan, denetimci, yönetici ve tasarımcı gibi birçok vasıfları barındırmak zorundadır. İlk yazımda bahsettiğim gibi bu iş için de kadın erkek ayrımı yoktur. Otomotiv sektöründe de başarılı kadınlar vardır. Taşıtlara ilgi duymanın cinsiyeti yoktur.

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Bu bölümü okumaya karar vermeniz için arabaları sevmek yeterli değildir. Yukarıda bahsettiğim nitelikleri bulundurduktan sonra üniversite tercihi yapılmalıdır. Sonuçta her yemek yemeği seven aşçı olmuyor. Otomotiv mühendisliği bölümü birçok özel ve devlet üniversitenin teknoloji fakültelerinde, mühendislik fakültelerinde bulunmaktadır. Dilerseniz bu ikisi arasındaki farkı anlatan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Fakülteleri ile Mühendislik Fakülteleri Arasındaki Farklar

MF-4 puan türüyle öğrenci alan otomotiv mühendisliği her bir üniversite için kontenjan 40-60 civarındadır. Arzu ederseniz İngilizce hazırlık okuyabilirsiniz. Eğitim verilen bazı özel ve devlet üniversitelerinde eğitim diline göre hazırlık zorunlu olabilir. Makine mühendisi olan kişiler otomotiv mühendisliğinden yüksek lisans yaparak otomotiv mühendisi olabilirler. Birçok dersi ortaktır. Otomotiv mühendisliği mezunu olduktan sonra güzel bir işinizin olmasını istiyorsanız yabancı dilinizi kesinlikle geliştirmek zorundasınız. Taşıtlardaki hiçbir parçanın adı Türkçe değildir. Sonuç olarak bir iki kaç tane dil öğrenebiliyorsanız öğrenin.

OTOMOTİV MÜHENDİSLERİNİN UZMANLIK ALANLAR

Genellikle üç bölüme ayrılır.
1)Ürün mühendisi: Parçaları, sistemleri tasarlayan ve denetlerler. Tasarım mühendisi diyebiliriz. Eğer her şey istenildiği gibiyse bir sonraki adıma geçilir.
2) Ar-ge mühendisi: Hazırlanan parçaların en yüksek verimde çalışmasını sağlayan bölümdür.
3)Üretim mühendisi: Araçların üretim sırasını ve şeklini belirleyen kişilerdir. Üretim bölümü işin en gürültülü alanıdır.

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI

Otomotiv mühendisliği üretimin olduğu otomotiv fabrikalarında, yan sanayi fabrikalarında, yetkili servisler, muayene istasyonları, ticari-lojistik araç bulunduran kurumlarda, askeri savunma ve destek kuruluşlarında, T.C. Karayolları, THY,TCDD, MKEK(Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu),TÜLOMSAŞ(Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.), TÜVASAŞ(Türkiye Vagon Sanayii A.Ş.), büyükşehir belediyeleri gibi devlet kurumlarında iş bulunabilir. Özel sektörde otomotivin en gelişmiş olduğu şehirlerde; İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir. Yurt dışında çok rahat iş bulabilirler.

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ İŞ İMKANLARI VE ÜLKEMİZİN İHTİYACI

Sektörde iş bulabilme imkanı kişinin kendini ne kadar geliştirdiği ile alakalıdır. Otomotiv sektörü bulduğu yeni motor teknolojileri ile sadece ülkemizde değil dünyada önemli sektörlerden biridir. Petrolün biteceği söylentisinden sonra bu araçların yerini hibrit araçlar, elektrikli, hidrojenli araçlar aldı. Türkiyeyi geleceğin otomotiv üretim merkezleri olarak görmek için çok çalışmalı ve buna uygun mühendisler yetiştirmeliyiz. Dolayısıyla sektörde iş imkanları geniştir.

Evet arkadaşlar umarım sizin için yararlı bir yazı olmuştur. Son dönemlerde popüler mühendisliklerden biri olan otomotiv mühendisliği yukarda bahsettiğim gibi iş alanı geniş, ülkemizde çalışma alanı olan bir bölümdür.

Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir