Mühendislik Fakültesinde Kadın Olmak

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mühendislik Fakültesinde Kadın Olmak

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bir kadın olarak mühendislik fakültesinde okumanın zorluklarından bahsedeceğim. Bütün anlatacaklarım yaşanmışlıklarımdan alıntılardır. Arkadaşlarımın da hakkını yemeyeceğim bunlar ilk iki yıl içerisinde yaşadıklarımdır. Sonrasında daha kibar daha anlayışlı insanlar oldular daha doğrusu bizi benimsediler bizde onları artık her şey dengeye oturmuş durumda yani gözünüz korkmasın. Önemli olan iyi insan olmak her yerde er ya da geç parlıyorsunuz 🙂

1) Kendinizi zaman zaman küfürlü konuşmaların içinde bulabilirsiniz. İşin komik kısmı kendi aralarında konuşmak istedikleri şeylere uydurdukları kelimeler anlattıkları şeyi o kadar belli eder ki o havalı havalı gizli konuştuklarını sanmalarına mı güleceğini yoksa anlattıklarına mı güleceğini şaşırırsın.

2) Rahat konuşamadıkları için hoşnutsuz bakışlar atarlar.

-Sen olmasan biz ne güzel konuşuyorduk rtük gibi sürekli bipleniyoruz.

3) Kadınların yanında yapılmayacak el şakalarını bizim varlığımızı unutup yaparlar sonra sanki onlara baktığın için sen suçluymuşsun gibi davranırlar.

4) Genellikle erkek erkeğe takıldıkları için konuşma üsluplarını ayarlamakta zorluk çekerler bazıları size oğlum diye seslenir kimisi abim eğer şanslıysanız kanka.

5) Halı sahaya davet edilebilirsiniz. Bunu gerçekten yaşadım. Bir gün arkadaşımla bahçede oturuyoruz telefonu çaldı bir arkadaşı aradı ve akşam halı sahaya yapıyoruz geliyorsun yanında da birini getiriyorsun dedi. Canım arkadaşım telefonu kapatıp bana dönüp akşam halı saha varmış gelsene eheheheheh dedi.

6)
Ortamdaki varlığınız unutulabilir. Bir kere çizim dersinin ödevi var. Bizimde okulda çevresi camla çevrili çalışma odalarımız var koridorların sonunda oraya oturduk. Teknik çizim dersi alan arkadaşlar bilir ödevi yapması 2-3 saat sürebiliyor. Kızlardan bir tek ben varım orada. İlk bir saat kimseden ses çıkmadı pür dikkat ödevi yaptık. Bir saatin sonunda dikkat dağıldı bizimkiler konuşmaya başladı falan o sırada 9-10 kişilik bir Rus kitlesi koridorun başında belirdi okul gezisine gelmişler sanırım. Bizimkilerin ani dikkat dağılışını görünce içimden dedim ah kızlar sürüden ayrılanı kurt kapar gidin hocalarınızın yanına. Tabi 1 saattir ordayız bende hiç konuşmadığım için varlığımı unutup bizimkilerden biri konuşmaya bir başladı herkes öksürüyor tıksırıyor oğlum sussana falan canım arkadaşımın tepkisi şu oldu: “Noldu ya kız mı var aramızda sanki?” Beni fark etmesiyle özür dilemeye başlaması bir oldu ama artık kafasına T cetveli yemişti.

7) Erkeklere oranla daha düzenli ve titiz olduğumuz için ve bütün derslere girmeye özen gösterdiğimiz için sürekli not alınacak biri olarak görünürsünüz. Notları toplamak adına size prensesler gibi davranabilirler ama bu numaralara kanmayın normal günlerde kapıdan girerken yol bile vermezler.

DİPNOT: Eğer güzel bir kadınsanız tüm bunlar tam tersine dönecektir 😉

3 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir