Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir ? / İş İmkanları Nelerdir ?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir ?
Son bir kaç yılda dilimize girmiş,daha önce adını duymadığınız bir meslek metalurji ve malzeme mühendisliği.Hatta metalurji ve malzeme mühendisleri arasında çok geyik döner.Genelde yaşlı amcalar ve teyzeler metalurji mühendislerini hava durumu sunan spiker olarak hayal ederler.Metalurji kelimesi ile meteoroloji kelimesi arasındaki benzerlikten dolayı.Fakat tabi ki uzaktan yakından alakası yok.Bu yazımızda sizlere metalurji ve malzeme mühendisliğinden bahsedeceğim.Metalurji ve malzeme mühendisleri nerelerde çalışır ? Nasıl bir meslek ? gibi aklınıza gelen her soruya cevap bulacaksınız.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir ?

Metalurji ve malzeme mühendisliği aslında makine mühendisliğinin içinde bir programdı.Fakat aynı raylı sistemler mühendisliği gibi yoğun iş olanaklarına ve malzeme üzerine uzmanlaşan mühendise ihtiyaçtan dolayı makine mühendisliğinden ayrılarak metalurji ve malzeme mühendisliği adı altında kendi bir program oldu.Firmaların yoğun metalurji ve malzeme mühendisi istihdam etme girişimleri olunca da bir çok farklı üniversitede açıldı metalurji mühedisliği.Metalurji ve malzeme mühendisliği;savunma sanayinde,havacılık sektöründe,otomob,l üretiminde ve daha bir çok alanda gerekli olan seramik,kompozit,polimer gibi malzemelerin üretilmesi ve geliştirilmesinde çalışmalar yapan mühendislik dalıdır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği İş İmkanları

Metalurji ve malzeme mühendisliğinin iş olankları oldukça geniştir.Çok geniş bir yelpazesi vardır.Havacılık sektörü,otomotiv sektörü,Seramik sektörü,Güneş enerjisi,Beyaz eşya sektörü gibi sektörlerde metalurji ve malzeme mühendislerine her daim ihtiyaç vardır.Metalurji ve malzeme mühendisleri genel olarak döküm üzerine çalışırlar.Dolayısıyla çelik ve alüminyum’un olduğu sektörlerde iş bulabilirler.

Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır ?

Özel sektörde diğer mühendislik dallarında olduğu gibi metalurji ve malzeme mühendisliğinin de maaşları tecrübe ve kendinizi geliştirmenize bağlı olarak artış gösteriyor.Yeni mezun taze metalurji ve malzeme mühendisi 2000 tl ile başlıyor genelde.Sonra bu maaş artarak devam ediyor.

Son Sözler

Kısaca metalurji ve malzeme mühendisliği güzel bir meslek.İş olanaklar geniş.Tabi bunun yanında kendinizi geliştirmeniz lazım yoksa yerinizde sayarsınız.Ama bu her mühendislik için geçerli.Eğer saydığım sektörlere ilginiz varsa malzemelere merak duyuyorsanız tercih edilecek bir bölüm.

Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir