İyi Bir Mühendisin Sahip Olması gereken 8 özellik

İyi bir mühendisin sahip olması gereken özellikler

Mühendislik,branşı ne olursa olsun bir çok insanın hayallerini süsleyen bir meslektir.Her ne kadar ülkemizde mühendislere değer verilmese de her yıl on binlerce kişi mühendislik tercihi yapıyor.İyi bir mühendis olmak istiyorsanız elbette sahip olmanız gereken bazı özellikler var.Bu yazımda mühendis olmak isteyen bir kişinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsedeceğim. Mühendislerin sahip  olması  gereken özelliklerden bazıları:

Analitik Düşünebilmeli

İyi bir mühendis analitik zekaya sahip olmalı.Yani bir sorun karşısında çözüm odaklı düşünebilmeli.Sorunu oluşturan ögeleri zihninde ayrıştırarak en kısa sürede çözüme ulaşabilmeli.

İletişimi Kuvvetli Olmalı

Bir mühendisin olmazsa olmaz özelliklerinden birisi de iletişim yeteneğidir.Bir mühendisin iletişimi neden kuvvetli olmalı diye soruyorsanız bunun cevabını bir örnekle vereyim.Bir inşaat mühendisi olduğunuzu düşünün.Yeri gelecek müşterilerle veya üst düzey yöneticilerle yemeğe çıkacaksınız yeri gelecek şantiyede okuma yazma bilmeyen işçi ağabeylerle çay içeceksiniz.Yani her insanla iletişim kurabilmelisiniz.

İngilizce Dışında Bir Yabancı Dil Daha Bilmeli

Mühendisler için yabancı dilin önemini anlatmaya gerek yok artık.Zira herkes yabancı dil faktörünün öneminin farkında.Ama siz iyi bir mühendis olmak istiyorsanız tek bir yabancı dil ile yetinmeyip üzerine ilave öğrenebildiğiniz kadar yabancı dil öğrenmelisiniz.

Kendini Geliştirmeye Açık Olmalı

Hayat şartları artık çok hızlı değişiyor.Bizde mühendisler olarak bu şartlara uymak zorundayız.Bu yüzden hayatımızın her anında her yönünü geliştirmeye çalışmalıyız.

Tavsiye Yazı:İyi Bir Mühendis Kendini Nasıl Geliştirir ?

Anlama Yeteneği Kuvvetli Olmalı

Çoğu yazımda bu olaydan bahsettim ama tekrar bahsetmek istiyorum.Üst düzey bir holding de insan kaynakları müdürü olan birisi bir konferansta,işe mühendis alırken bir metin okuttuklarını ve mühendislere bu metinden ne anladıklarını sorduklarını söylemişti.Yani iyi bir mühendisin anlama becerisi olmalı.Bunun içinde bol bol kitap okuayabilirsiniz.

Merak Etmeli

İyi bir mühendisin sahip olması gereken bir diğer özellik de merak etmek.Merak etmeliyiz.Merak etmeden yeni şeyler öğrenemeyiz.Öğrenmek için merak şarttır.

Sorumluluk Sahibi Olmalı

Bir mühendisin altında onlarca işçi çalışacak.Yeri gelecek bir şantiyenin,bir fabrikanın hatta bir şirketin bütün idaresi bizde olacak.Bu yüzden sorumluluklarımızı bilmeli sorumluluk sahibi olmalıyız.Sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçmamalıyız.

Sabırlı Olmalı

Yeni mezun mühendissiniz.Bir şirkette işe başladınız.Ama çalışma şartları sizin okurken hayal ettiğiniz gibi değil..Bundan çok daha iyisini hak ettiğinizi düşünüyorsunuz.Sabretmeyip o işten ayrılırsanız asla başaramazsınız.Sabırlı olup pişmeyi beklerseniz tecrübeniz ve kendinizi geliştirmenizle birlikte maaş ve şartlarda düzelecektir.
Tabi gidip size asgari ücret teklif eden yerde de çalışmayın böyle dedim diye..

İşte bir mühendisin sahip olması gereken bazı özellikler bunlar.Bu  saydığım 8 madde dışında daha bir sürü şey yazabilirim.Sizde bu yazının altına aklınıza gelen özellikleri yorum olarak atabilirsiniz.

4 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir