İyi Bir Mühendis Olmanın Yolları

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle gerek kendi araştırma sonuçlarımdan gerekse mühendis büyüklerimden edindiğim bilgileri paylaşacağım. Ben 21 yaşındayım ve babamdan bu yaşıma gelene kadar defalarca duyduğum cümleler şunlardır: “Biz haytalık ettik okumadık şimdi hayat acısını çıkartıyor. Aman diyim kızım sen oku. Bir kadın olarak bu toplumda insan gibi yaşayabilmen için okumaktan başka bir çaren yok. Her zaman kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlü bir kadın olmak için yapman gereken şey okumak. Bilgi bütün kilitleri açan bir anahtardır.” Küçüklüğümden beri ailemin bana her zaman söylediği bu cümleler benliğimin oluşum sürecindeki en temel noktalar olmuştur. Şu an sahip olduğum başarıyı, özgüveni, dik duruşu ve gücü onlara borçluyum. Bunları size anlatma sebebim; bir şeyler üretmeyi, okumayı, araştırma yapmayı sevmemin sebebinin temelini göstermekti. Yani iyi bir mühendisin taşıması gereken birtakım özellikler ailem sayesinde benliğime işlenmişti. Şimdi sizlere birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyorum.

1) Eğer varsa okulunuzun mesleki kulüplerine üye olun. Bana kalırsa bu sadece kendi bölümünüz ile alakalı olmak zorunda değil. Ekonomi, yazılım, çizim ve buna benzer kendi işinizle bir noktada bağdaştırabileceğiniz işlerle de uğraşın.

2) Birçok iş yeri sizi istemeyecektir fakat birinci sınıfın yazında çalışın. İstemeyecekler çünkü hiçbir şey bilmiyorsunuz ve iş yerleri sizi ayak bağı olarak görecektir ama siz imkanınız varsa deneyin. Hiçbir şey yapmasanız bile duyduğunuz kelimelere kulak aşinalığınız olur. İşi okumaktan ziyade işin içine girmek her zaman bir adım önde olmak demektir.

3) İlerde mesleğinizde kullanacağınız bilgisayar programlarını öğrenmeye çalışın. Gerekirse kurslara gidin olmadı internette kaynak bulabilirseniz oradan çalışın.

“Mühendis olmak donanımlı bir birey olmayı gerektirir.”

4) Çevre diğer önemli bir faktördür. Gerek okuldaki öğretim üyeleri gerek kurslar, üyesi olduğumuz kulüpler bunların hepsi size hem bir şeyler öğretir hem de çevrenizin genişlemesine yardımcı olur. Mezun olduğunuzda bunun faydasını göreceksiniz.

5) Seminerlere katılın. Okulunuzda olabilir, kulüplerin ya da odaların seminerleri olabilir. Bunlar hem bilgi havuzunuzu genişletir hem de farklı deneyimlerden faydalanmanızı sağlar.

6) Boş zamanlarınızda TEDxTALKS videoları izleyin. Her konuda dünyanın her yerinden insanların bilgi, deneyim, ve anılarını paylaştığı, sadece mesleki değil aynı zamanda kültürel olarak da kendinizi geliştirebileceğiniz muhteşem bir platform.

7) STAJ YAPIN: İşin içine girmeden hiçbir şey öğrenemezsiniz. Terimleri, araçları, hesaplamaları, diyalog kurmayı öğrendiğim bu süreç en güzel deneyimim oldu.

Tavsiye Yazı: Bir Kadın Mühendis Olarak Şantiye Stajı Deneyimi

8) İmkanınız varsa yurt dışına gidin yapabiliyorsanız stajı orada yapın. Erasmus vb. programlarla en az 1 dönem yurt dışında okuyun. Bu size özgüven, deneyim ve dil olarak geri dönecektir. Farklı öğretim görevlileri size farklı bakış açıları gösterebilir, çevrenizi uluslararası genişletebilirsiniz.

9) Sıra en önemli dil konusuna geldi. Ben yüzde yüz İngilizce bölüm okuyorum ve ilerde çok faydalı olacağına inanıyorum. Fakat günümüzde yabancı dilim var dediğinizde sadece İngilizce demenizin size hiçbir artısı olmuyor. Buna ek olarak 1,2,3 kaç dil ekleyebiliyorsanız eklemenizi tavsiye ederim. Bizim sektörümüzde en çok aranan diller Arapça ve Rusça. Yabancı dil o kadar önemli ki sırf dil biliyorsunuz diye sizi bir firmada çok iyi bir pozisyonda çalıştırabilirler. Bu dilleri öğrenmenin en uygun olduğu vakitlerde üniversite yıllarıdır. Ne demişler bir dil bir insan, iki dil iki insan.

10) Araştırın sürekli araştırın. Sektörde neler oluyor, kimler bu işin içinde bunları öğrenin. Güncel konuları takip edin. Mesleki dergileri ya da blogları takip edin. Bilim ve teknoloji dünyasını yakından takip edin. Mesleğimizin bilimin bir parçası olduğunu unutmayın.

11) Prosedürleri öğrenin. Yapılan proje nereye gider, kime imzalatılır, proje yönetimi nasıl yapılır bunları bilmemiz gerekiyor.

Arkadaşlar unutmayın ki bizim yürüdüğümüz yollardan yürümüş büyüklerimiz var. Onlara danışın hatta sadece zorlandığınızda değil her fırsatta deneyimlerini öğrenin. Ailem her zaman başarılı insanların hayatlarını okumamı önermişti. Tecrübe sadece kendi yaşadıklarımızdan öğrenmek zorunda olduğumuz bir şey değil. Gerçekleri görmek için illa hata yapmak gerekmiyor. Başkalarının yaşadıklarından da dersler çıkarabiliriz. Geleceğiniz için hayaller kurmayın.

“Gelecekteki zevkleriniz için bugün çok çalışın.”

3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir