İnşaat Mühendisi Olduğumu Duyan İnsanların Verdiği Tepkiler

İnşaat Mühendisi Olduğumu Duyan İnsanların Verdiği Tepkiler

Merhaba arkadaşlar bugün kadın inşaat mühendislerine verilen komik tepkileri ve anılarımı sizinle paylaşmak istedim. Umarım okurken eğlenirsiniz.


5) Dün başıma gelen bir olay ile yazıya başlamak istiyorum. Güzellik merkezine gittim oradaki kadınla muhabbet ediyorduk. Öyle dillere destan olan “inşaattaki kızlar bizden daha erkek” falan değiliz yani vize ve final haftası kadın-erkek insanlıktan çıktığımızı kabul edelim. Bu durum bize özel bir şey değil. Neyse işte kadınla konuşuyoruz ne okuyordun sen dedi bende inşaat mühendisliği okuyorum dedim. Kadın böyle dört beş saniye şaştı kaldı. Babanın inşaat şirketi var herhalde dedi hayır dedim. O zaman neden inşaat mühendisliği okumak istedin ki çok tuhaf demesin mi ben şok. Bir kadının hemcinsiyle gurur duymasını beklerken karşılaştığım tepkiyle önce biraz şaşırsam da bu duruma alıştığımı fark ettim. Ben araba kullanan kadın gördüğümde bile (bile dememin sebebi artık bunun çok normalleşmiş olmasına rağmen benim görünce mutlu olmam) gördüğümde gurur duyuyorum.

4) Birinci sınıftaydım ailecek bayramlaşmaya bir büyüğümüzün evine gittik. Yaş ortalamasının altmışın üstünde olduğu bir ortamda konuşulan konuların eninde sonunda hastalığa geldiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Yaşınız yirmiyi geçtiyse ya kendilerini sizin geleceğinizi kurmaya adarlar ya da birbirlerine doktorluk yaparlar. Bu ikisi sentezlediğimizde tahmin edersiniz ki hayallerindeki çocuğun, torunun veya “gelinin” hemşire olmasını isterler. Gelelim bizim konuya. Bayramlaşma faslı bitti oturduk kim olduğunu bilmediğim bir teyze önce yaşımı sordu sonra bir takım övgülerde bulundu erkek torunu olduğundan isterse bizi tanıştırabileceğinden bahsetti ve son olarak ne okuduğumu sordu. İnşaat mühendisliği okuduğumu söyledim. Teyze önce durdu sonra bir anda “Amaniiiin!! Kızım ne işin var senin inşaatlarda kız başına anan baban nasıl müsaade etti! Kızım hemşirelik tutmadı mı da mühendislik okuyorsun, mühendis olup napıcaksın!” dedi  yüz ifadesinden anladığım kadarıyla torununa artık beni layık görmüyordu o anda gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Benimki ağlanacak halimize gülmek oldu sanırım.

3) Kuzenlerimin arkadaşlarıyla bir gün sahilde oturuyoruz. İçlerinde güzel sanatlar fakültesinde okuyan 2 kız ve kuzenim, makine mühendisliği öğrencisi 3 erkek ve bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak ben varım. Kızlarla tanışırken işte bölümümü söyledim falan aa hiç inşaat mühendisi arkadaşım olmamıştı nasıl bir duygu kadın inşaat mühendisi olmak, arkadaş çevren hep erkek mi, sevgilin var mı, nasıl olmaz o kadar erkeğin içinde (sanki bölüme girerken sözleşmeli veriyorlar o sevgilileri). Makine okuyanlarda diyor ki bizim bölümde yüz erkeğe 200 gram kız düşüyor, bölümdeki kızdan ben daha güzelim, kız benden daha yakışıklı ehehehe diye espri yapıyorlar. Bak bak espri seviyesine bak. Güzel sanatlar okuyan kızlarda buna gülüyor. Komik mi arkadaşım.

2) Üniversite tercihlerini yaptığım yaz. Şimdi yazı başlığı ile bunun ne alakası var diyeceksiniz ama var merak etmeyin. Bizim tercih sonuçlarımız yazın gece açıklandı bizde amcamlarla dışarıdaydık eve geldim baktım açıklanmış. İstediğim ve tahmin ettiğim sonucu görünce sevindim bir aksilik olmamasına. Annemi babamı aradım onlarda çok sevindiler. Odaya amcam girdi ona da söyledim ve verdiği tepki şu oldu: “Ben sana yazma demiştim inşaatlarda sürünmek mi istiyorsun zaten yapamazsın. Öğretmenlik, hemşirelik yazsaydın inşaat mühendisliği ne ya!” dedi ve gitti. İlk anda moralim biraz bozulsa bile sonra düşündüm ve karşıma her zaman çıkacak bu tepkilere merhaba dedim. Kendime bir söz verdim. İleride öyle büyük işlere imzamı atacağım ki herkese bu sözleri yutturacağım!

1) Otobüse bindim okuldan çıkmışım ama 2 vize 1 rapor teslimi yapmışım omzumda bilgisayar elimde kitaplar defterler falan amcanın biri beni görünce elimdekileri alıp kızım hayırdır neyin var bu ne hal diye sormuştu. Mühendislik okuyorum amca bu yeter mi dedim. Ne mühendisi diye sordu inşaat mühendisliği amca dedim. Kızlar inşaat mühendisi olabiliyor mu demez mi orada basmışım kahkahayı. Amca askere gidiyorum demedim kızlar olabiliyor mu ne demek yahu. O günde ağlayacak halimize gülüp geçmiştim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir