Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir ?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir ?

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ? Sorusu, tercih döneminde mühendislik bölümlerini araştıran her öğrencinin aklına gelen bir sorudur. Çünkü endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü ülkemizde çok bilinen bir bölüm değildir. Ben de bu yazımda endüstriyel tasarım mühendisliğini tanıtmak, endüstriyel tasarım mühendisliği nedir, endüstriyel tasarım mühendisliği iş imkanları gibi konulardan bahsetmek istiyorum. Ayrıca endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünü tanıtmak için : Endüstriyel tasarım mühendisliği başarı sıralamaları, endüstriyel tasarım mühendisliği hangi okullarda var gibi sorulara da cevap vermeye çalıştım.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir ?

Öncelikle Endüstriyel Tasarım Mühendisliğini kısaca tanıtarak başlayalım :

Endüstriyel tasarım mühendisliği, fikirleri ve konseptleri oluşturan ve onları müşteri isteklerini tatmin edebilen ürünlere dönüştüren bir disiplindir. içerisinde mühendislik konuları vardır. mekanik, dayanım, imalat için tasarım, çalışabilirlik, verimlilik, kontrol, yazılım gibi sanatın yanında teknik ve teknolojik disiplinleri içerir.Kısaca endüstriyel tasarım mühendisliği,mühendislik ve tasarımın buluştuğu noktadır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışır ?

Makine, otomotiv, hava araçları, kara araçları, deniz araçları, elektrik, elektronik, iletişim sektörü, mobilya, beyaz eşya, endüstriyel seramik, sergileme ve ambalaj sanayi gibi pek çok sektörde ar-ge tasarım birimlerinde çalışabilecek, bu sektörlerin ürün geliştirme süreçlerinde imalat/montaj projelerinin oluşturulmasında endüstriyel tasarım mühendisleri görev alır.

Gördüğünüz gibi Endüstriyel Tasarım Mühendisliğinin iş alanı oldukça geniştir.Tabi her mühendislik disiplininde olduğu gibi Endüstriyel Tasarımda da kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var ?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği şu anda Gazi Üniversitesi,Karabük Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesinde mevcut.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Başarı Sıralaması

Tercih döneminde olup Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünenler için bölümün başarı sıralamasını da sizlerle paylaşayım :
2016-2017 Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Başarı Sıralaması : 
  1. Gazi Üniversitesi(Başarı Sırası : 100.000 Taban Puan : 308)
  2. Erciyes Üniversitesi(Başarı Sırası : 158.000 Taban Puan : 265)
  3. Karabük Üniversitesi(Başarı Sırası : 208.000 Taban Puan : 238)

Endüstriyel tasarım mühendisliği başarı sıralaması ve taban puanları da bu şekilde.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliğine MTOK İle Girmek Mümkün mü?

Evet mümkün.Yukarıda saydığım üniversiteler MTOK ile de öğrenci alıyor.Fakat sıralamaları yukarıda verilen şekilde değil.
Bu yazımda sizlere Endüstriyel tasarım mühendisliğini tanıtmaya çalıştım.Umarım işinize yaramıştır.Bölüm hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.
3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
    • Tazemühendis

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir