Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri mühendisliği nedirEndüstri mühendisliği nedir? Endüstri mühendisliği iş imkanları nelerdir? Gibi sorulara bu yazımda cevap vermek istiyorum.

Mühendislik deyince insanların aklına gelen şey sürekli hesap kitap yapan hayattan kendini soyutlamış kendini üretime adamış kişilerdir. Buna tamamen yalan diyemeyiz ama mühendislikler içinde en sosyali endüstri mühendisliğidir. Bunun sebebi endüstri mühendisliğinin tanımında yatıyor. Endüstri mühendisliği nedir , Endüstri mühendisliği uzmanlık alanları nelerdir,endüstri mühendisliği çalışma alanları nelerdir?  Ülkemizin endüstri mühendislerine ihtiyaçları gibi önemli sorulara hep beraber cevaplar arayalım.

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Tarihte endüstri mühendisliğiyle ilgili ilk kavramları 19. yy. başlarından itibaren görmeye başlayabiliriz.Fakat asıl gelişmeler ikinci dünya savaşı ve sonrasında gerçekleşmiştir. İlk ortaya çıkış örneğinde bir planlama sorununa çözüm getirilmiştir. Böylece 10 işçi ile günde 200 iğne imalatından 18000 adete kadar bir artırım olmuştur.Endüstri mühendisliği ile ilk düzenli çalışmaları yapan kişi ise Frederick W. Taylor’dur. Endüstri mühendisliğinin kurucu sayılan Taylor aslında makine mühendisidir. Fabrikada yaptığı gözlemler sonucunda eksikleri fark eden Taylor bunlara yeni çözümler getirerek yola çıkar. Eğer endüstri mühendisliği öğrencisiyseniz veya adaysanız bu isimle pek çok kez karşılaşacaksınız demektir.

Frederick Winslow Taylor

Kısaca sizlere endüstri mühendisliği tarihinden bahsettim. Şimdi de Endüstri mühendisliği nedir? Ona bakalım.

TAVSİYE YAZI : İnşaat Mühendisliği Nedir?

İş alanı insan,makine, yazılım ve donanım sistemlerinin bütününden oluşan mühendislik dalına endüstri mühendisliği denir.Daha ayrıntılı inceleyecek olursak: plan, program, analiz, yönetim, üretim ve iletişim konularıyla doğrudan ilişkilidir. Bir üretim yapılacaksa bu üretimin en az masraflı yapılması ve en az kaynakla yapılabilmesi için çalışmalar yaparlar. Çok yönlü çalışma alanı bulunan endüstri mühendisliği, diğer mühendisliklere oranla daha çok kişisel gelişim ister. Bunun sebebini bir örnekle açıklamak istiyorum. Bir inşaat mühendisinin alanı bellidir. Kendini geliştireceği alanlar kişisel gelişim, takip etmesi gereken güncellikler paket programlar, yabancı dil, sektörel gelişmelerdir. Endüstri mühendisleri ise her sektördeki firmalarda çalışabilir doğal olarak her sektör hakkında bilgisi olmak zorunda olan kişilerdir. Artık birisi size endüstri mühendisliği nedir diye sorduğunda bu soruyu cevaplayabileceğinizi düşünüyorum.

Neden Endüstri Mühendisliği? Hakkında yazdığımız yazıyı okumanızı da tavsiye ederim. Buraya tıklayarak neden endüstri mühendisliği isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Endüstri Mühendisi bulunduğu ortamdaki çevreyi, çalışanı ve makineyi birbirine bağlamaktan sorumludur. Yani, ortamıyla uyumlu ve yapabileceği kadar ürün üretebilen sağlıklı çalışanlar olmasını hedefler. Bunların sonucunda da en az maliyet ile en kaliteli ürünü daha kısa zaman içerinde olması sağlanır. Sağlıklı bir çalışan verimli çalışır verim sonucunda kısa süre içerisinde daha çok üretim olur gibi düşünebiliriz. Peki, Endüstri mühendisi nasıl olunur? Neler gerekiyor, bölüm dersleri nasıl ona bakalım.

Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur?

MF-4 puan türüyle öğrenci alan endüstri mühendisliği bölümü neredeyse Türkiye’nin her ilinde bulunan bir bölümdür. Her üniversitenin kontenjanı değişmekle birlikte ortalama olarak 40-50 kişi arasındadır. İsterseniz İngilizce hazırlık okuyabilirsiniz. Eğitim verilen bazı özel ve devlet üniversitelerinde eğitim diline göre hazırlık zorunlu olabilir.  Diğer mühendisliklere kıyasla fizik ağırlıklı dersler biraz daha azdır. Derslerini inceleyecek olursak, endüstri mühendisliği nedir başlığı altında açıkladığımız tanım bize çok yardımcı oluyor. İnsan makine ve çevre uyumuna baktığımız ve iyileştirme yaptığımız, İş Bilimi, İş Etüdü gibi derslerin yanı sıra; bir iş sistemini incelediğimiz ve simülasyonunu yaptığımız Benzetim(Simülasyon) dersi, İstatistik, Ekonomi, Yöneylem, Kalite Kontrol gibi dersler bulunmaktadır.

Endüstri Mühendisliği bölüm dersleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için daha önceki yazılarımıza bakabilirsiniz.

İkinci sınıf derslerimizden bahsettiğimiz şu yazımıza da bakabilirsiniz:

En önemli bölüm derslerinden biri olan Yöneylem Araştırmasından da bahsettiğimiz şu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Endüstri Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Herkesin aşağı yukarı duyduğu fakat tam anlamıyla ne olduğunu bilmediği bir bölümdür endüstri mühendisliği ülkemizde. Dolayısıyla bu mesleği düşünen adayların akıllarında net özellikler belirmez. Çünkü bir bilgisayar mühendisinin ne konuda yetenekli olacağı ve hangi sektörlerde çalışacağı, endüstri mühendisine göre daha bellidir. Peki endüstri mühendislerinin sahip olması gereken özellikler nelerdir ? Akıllarda bulunan bu soru işaretlerini gidermeye çalışalım.

  • Endüstri mühendisi, insan mühendisi olarak da bilinir. Bunun için insanlarla iletişim konusunda iyi olmalıyız. Dinlemeyi başarabilmeli, çalışan ve iş veren arasındaki köprüyü oluşturabilmeliyiz.
  • Analiz yapma,inceleme konularında iyi olunmalıdır. İş iyileştirmesi yapılırken her zaman uzun ve maliyetli yollar bulunmaz. Bazen çok basit bir yöntem üretimi veya verimi birkaç katına çıkarabilirken, maliyeti de çok azaltabilir. Bunun için ayrıntılara dikkat etmeli fakat işlemi yüzeyden de görebilmeliyiz. Bunun anahtarı da başarılı analiz yapmaktan geçer.
  • Problem çözme odaklı olmalısınız. Unutmayın endüstri mühendisleri problemleri en iyi yollarla çözmeyi amaçlar.
  • Liderlik özelliğiniz bulunmalıdır. Endüstri mühendisliği çalışma alanlarının yarısı yönetim kısmında bulunur. İnsanları yönetebilmek, bu sırada herkesi dengeleyebilmek çok önemlidir.

Endüstri Mühendisliği Uzmanlık Alanları

1) Operasyon

2) Mühendislik

3) Satış

4) Bilgi Teknolojisi

5) Proje Yönetimi

6) Danışman

7) Pazarlama

8) Araştırma

9) Maliye

10) Akademisyenlik

11) Girişimcilik

12) İş geliştirme

13) Üretim İmalat

Peki, endüstri mühendisliği çalışma alanları nerelermiş bakalım.

Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları

Endüstri mühendisleri, mezun oldukları zaman şirketlerde daha çok endüstri mühendisi başlığı altında değil de uzmanlaştıkları branşlar altında çalışacaklardır. Bundan dolayı çalışma alanları oldukça geniştir. Klasik tepkiler vardır endüstri mühendisliği denince “sende mi CEO olacaksın?”. CEO yöneticilerin yöneticisi demektir. Bu bölümde okuyan bazı arkadaşlarım özel sektörde hep çalışmak istedikleri firmalarda CEO (ChiefExecutive Officer) olmak isterken bazıları mühendis, bazıları ses getireceğine inandıkları fikirleri ile girişimci olmak istiyor. İlk bölümde bahsettiğim gibi çok yönlü çalışma alanına sahip mühendis olarak yetişen işletmeci bilgisine de sahip kişilerdir. Bütün bunlar ilginizi çekiyorsa bu bölümü gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz. Endüstri mühendisliğini düşünenler için çalışma alanları özel sektörde de, kamuda da bulunmaktadır. Endüstri mühendisleri kamu sektöründe çalışmak isterlerse birçok seçenekleri vardır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı,Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu),  BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), TİB(Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı)gibi kuruluşlarda çalışabilirler. Özel sektörde, otomotiv sektörü, tüketim malları üreten firmalar, bankacılık sektörü, yazılım ve bilişim sektöründe, danışmanlık sektöründe, sağlık, nakliyat mağazacılık, turizm gibi pek çok sektörde çalışabilirler.
TAVSİYE YAZI : Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları

Yukarıda bahsettiğim gibi o kadar çok sektörde çalışma imkanı vardır ki en rahat iş imkanı olan mühendislik diyebiliriz. İstediğiniz işin ve hayallerinizin kendinizi geliştirmekle doğru orantılı olduğunu unutmayın. Öğrenciyken yaptıklarınız (tanıştığınız insanlar,bıraktığınız izler, öğrendiğiniz diller, okuduğunuz kitaplar, gittiğiniz kurs ve seminerler) size ilerde kat be kat etkisi olacak çalışmalarınızdır. Endüstri mühendisliği yoğunluğu sıralaması yaparsak tahmin edebileceğiniz gibi ilk sırayı İstanbul alır. Şimdi ilk beş ili sizlerle paylaşayım. 1) İstanbul

2) Ankara

3) Kocaeli 4) Bursa

5) Eskişehir

Uzun zamandır popüler mühendisliklerden biri olan endüstri mühendisliği yukarıda bahsettiğim gibi iş alanı çok geniş, ülkemizde çalışma alanı olan bir bölümdür. Eğer bu niteliklere sahipseniz ve hayallerinizin yolunun buradan geçtiğinize inanıyorsanız hepinizi bekleriz.

SON SÖZLER

Bu yazıda özellikle ülkemizde net bir karşılığı bulunmadığı düşünülen endüstri mühendisliğinin ne olduğundan bahsetmeye, endüstri mühendisliği nedir , endüstri mühendisliği iş imkanları nelerdir sorularını cevaplamaya çalıştım. Günümüzde endüstri mühendisliği, gerçekten önemli bir meslek. Çalışan sağlığından tutun da, makine ömrüne kadar hepsini inceleyerek bir şirketi ayakta tutmaya ve ilerlemesine olanak sağlayan bir mühendislik. Yaratıcı düşünceleriniz ile girişimciliğe adım atmanıza yardımı olacağı gibi yeri geldiğinde basit düşünceler ile büyük önemler alındığına da şahit olunan bir dal. Umarım yazı faydalı olmuştur.Kendini bu mesleğe yakın gören herkesi aramıza bekleriz. Aklınıza takılan farklı sorular olursa sormaktan çekinmeyin yanıtlamak için burada olacağız.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir