Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Elektrik elektronik mühendisliği dünya çapında önemli bir role sahiptir. Günlük hayatımızda kullandığımız en basit cihazlardan en karmaşık cihazlara kadar (batarya, telefon, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bilgisayarlar, paneller, enerji sistemleri vb.) neredeyse bütün cihazların üretiminde elektrik elektronik mühendisleri vardır. Bütün mühendisler gibi elektrik elektronik mühendisleri de işlerini en ekonomik şekilde yapmak zorundadırlar. Temel görevleri elektrik enerjisini üretmek, dağıtmak, cihaz ve donanımları belirli bir sistemde kurmak, çalıştırmak, enerji üretimini en güvenilir ve ekonomik şekilde yapması gereken kişilerdir. Sayısal yeteneğin yanında, fizik konularına çok iyi bir şekilde hakim, düzenli ve araştırmacı olmak zorundadırlar. Elektrik elektronik mühendisliği akademik bilgi ve yaratıcılığın sentezlenmesi gereken bir bölümdür. Mezun olduktan sonra yapacağınız işin alanları çok geniştir. Alınacak seçmeli derslere göre çalışma alanınıza yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bilim ve teknolojiye tutkuyla bağlı olmanız gereken, üretken, çalışkan olmaya zorlayan bir bölümdür.

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Bu bölümde de okuyan gerek kız gerek erkek arkadaşlarım var ve size söyleyebileceğim ilk şey mühendislikler içinde okuması en zor olan bölümdür. Tabi ki diğer mühendislikler kolay demiyorum ama gerek yoğunluğu gerekse ders içeriği olarak bence en ağır bölümdür. Yazılım, donanım, enerji sistemleri, ekipman tasarımı, enerji üretimi yapan tesislerin planlanması, akademisyenlik, elektrik enerjisinin doğal kaynaklardan üretilmesi gibi bir çok işi yapabilen elektrik elektronik mühendisleri, hayatımızın özellikle son döneminde en önemli parçası olan elektriği bizlerin en iyi şekilde kullanmasını sağlayan kişilerdir.

MF-4 puan türüyle öğrenci alan elektrik elektronik mühendisliği nerdeyse bütün illerde bulunan ve kontenjanı ortalama 80 kişi olan bölümdür. İsterseniz hazırlık okuyabilirsiniz. Eğitim aldığınız üniversitenin eğitim diline göre hazırlık okumanız zorunlu olabilir.


ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ UZMANLIK ALANLARI

1) Mühendislik

2) Teknik Bakım

3) AR-GE

4) Bilgi İşlem

5) Yönetim

6) Akademisyenlik

7) Endüstriyel ürünlerin üretimi

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI

Elektrik ve elektronik mühendisleri elektrik santrallerinde, şantiyelerde, laboratuvarlarda, proje yapım aşamasında bürolarda, enerji sistemleri için açık alanlarda, sağlık sektörünün tıbbi elektronik cihaz tasarımında çalışabilirler. Yapı denetim firması açma yetkileri vardır. Proje mühendisliği veya şantiye mühendisi olabilirler. Bazı çalışma alanlarından bahsedeyim: PTT, TRT,Aselsan, TEK(Türkiye Elektrik Kurumu), EÜAŞ(Elektrik Üretim Anonim Şirketi), DSİ (Devlet Su İşleri), TEİAŞ( Türkiye Elektrik İletim A.Ş.).


ELEKTRİK ELEKTRONİK İŞ İMKANLARI

Türkiye’de çok fazla mezun vermiş yeni olmayan bir mühendislik olan elektrik elektronik bölümünde bu sebeple daha fazla kişisel gelişim gerekir. Birçok üniversiteden mezun olacak ve hali hazırda sektörde çalışan bir sürü elektrik elektronik mühendisi varken aralarından sıyrılmak adına yapılması gerekenler araştırılmalıdır. Elektrik elektronik mühendislerinin imza atması demek bu işi bu bilgimle yapıyorum sorumluluklarını alıyorum anlamına gelmektedir. İmza yetkisinden kasıt SMM hizmetidir bu da Serbest Müşavir Mühendislik demektir. Eğer SMM alanında hizmet vermeyecekseniz bu hizmetleri kapsamaz. SMM üçe ayrılır. Bu belgeyi alma şartı transkriptte alınan derslere bakılarak karar verilir. Eğer üniversitenizde bu dersler yoksa başka okullardan tamamlayabilirsiniz.

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI

Devlette çalışan elektrik elektronik mühendisliği maaşları başlangıçta yani deneyimsiz ücreti 3750 TL iken 25 yıl ve üstü deneyim maaşı 4250 TL’dir. Yani başlangıç için özel sektörde neredeyse hiçbir şirketin vermeyeceği ücreti size vererek gözünüzü döndürebilirler. Ama 25 yıl sonra alacağınız ücret bunun sadece 500 TL fazlasıdır. Bu fiyatların artışı deneyim, yabancı dil, yüksek lisans, evli olup olmamasına(ek olarak eşi çalışmadığında sosyal yardım ücreti alıyorlar), çocuğu olup olmamasına(ek olarak çocuk ücreti), tazminatlar(sakatlık tazminatı, görevlerin niteliklerine göre tazminatlar, eğitim tazminatı, bölge tazminat) gibi pek çok faktöre bağlıdır. Özelde ise başlangıç olarak 1750 TL civarından başlayıp projelere ve kişinin kendini geliştirmesine göre 5000 TL-10000TL gibi aralığı geniş olan maaşlar söz konusudur.
Sonuç olarak elektrik elektronik mühendisliği yukarıda anlattığım gibi önemli bir meslektir. Umarım yazı faydalı olmuştur. Eğer bu mesleği yapmayı istiyorsanız ve size uygun olduğuna karar verdiyseniz aramıza bekleriz 🙂

Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir