Bilgisayar Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Mühendislik dalları arasında günümüzde en popüler mühendisliklerden birisi de bilgisayar mühendisliğidir.Çocukken bana büyüyünce ne olmak istersin diye sorduklarında bilgisayar mühendisi diye cevap verdiğimi hatırlıyorum.Tabi bu meslek çocukluk hayalim değildi.Ayrıca okuduğun bölümde inşaat mühendisliği ama demek istediğim bilgisayar mühendisliği çok popüler ve tercih edilen bir mühendislik bölümü.Bu yazımda da sizlere bilgisayar mühendisliğinden bahsedeceğim.Elimden geldiğince bilgisayar mühendisliğini sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ?

Bilgisayar mühendisliği genel olarak yazılım,programlama ve algoritma ile ilgilenen bölümdür.Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar mühendisliğinin önemi de artmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları,Bilgisayar Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Bilgisayar mühendisliği iş imkanları açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.Ama diğer mühendisliklerde olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de okulu bitirdikten sonra bir alana yönelir o alanda uzmanlaşırsınız ve o alanda çalışmaya devam edersiniz.Yöneleceğiniz alanı kendi özelliklerinize göre,yapmak istediğiniz şeye göre seçmenizde fayda var.Peki bilgisayar mühendisleri hangi alanlara yönelebilir,iş imkanları nasıldır biraz da onlardan bahsedelim.
Bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği alanları ilk olarak 4’e ayırabiliriz.
 1. Yazılım
 2. Donanım
 3. Sistem
 4. Network
Bu saydığım dört alan bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği ana alanlardır.Bunların altında binlerce alan daha sayabiliriz.Bunlardan bir kaçını sizlerle paylaşayım.
 1. Yazılım Tasarım Uzmanı
 2. İş Analisti
 3. Test Kalite Güvence Uzmanı
 4. Bir bankada yönetici (Bankalarda genel olarak endüstri ve bilgisayar mühendisleri çalışır)
 5. Web Tasarımı
 6. Grafik Tasarımı ve Çizimi
 7. Kontrol Mühendisi
 8. Donanım Mühendisi
 9. Beyaz Şapkalı Hacker Burada bir parantez açarak beyaz şapkalı hacker ne demek ondan da bahsetmek istiyorum yeri gelmişken.Teknoloji geliştikçe savaşlarda sokaklardan çok bilgisayarlar üzerinden yapılır hale geldi.Hacker ne demek olduğunu bu yazıyı okuyan herkesin bildiğini düşünüyorum.İnternet korsanı.Beyaz şapkalı hackerlar da ülkelerini bu kötü hackerlara karşı savunan kişilerdir.
 10. Veri Mimarı
 11. Veri Analisti
 12. Konfigürasyon Yöneticisi
 13. Ağ İnternet Uzmanı
 14. Robotik Mühendisi
Bu saydıklarım bilgisayar mühendislerinin çalışma alanlarının küçük bir kısmı.

Bilgisayar Mühendisliğinde Okuduğun Okulun Önemi Var mı?

Genelde söylenen bir şey vardır.Diğer mühendisliklerin aksine bilgisayar mühendisliğinde okuduğun okulun o kadar önemi yok diye.Bu söze kısmen katılıyor kısmen de katılmıyorum.Mühendislikte okuduğun okulun önemi hep vardır.Ama bir yere kadar gerisi kendini geliştirmene bakar.Bilgisayar mühendisliğinde sadece okuduğun okulun önemi diğer mühendisliklere göre daha az.Kendini geliştirmeye daha çok bakıyor.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır ?

Bilgisayar mühendisliği maaşları da her mühendislikte olduğu gibi kişinin donanımına göre değişkenlik gösteriyor.Eğer sen kendini çok geliştirmiş,önemli programlama dillerine iyi derecede hakimsen güzel bir maaş ile başlayabilirsin.Ama piyasa ortalamasına göre yeni mezun bilgisayar mühendisleri 1800-2200 tl arasında değişen maaşlar ile işe başlıyorlar.+3.000 alan yok mudur tabi ki vardır.Dediğim gibi maaşınız kendi donanımınıza bağlı olarak değişir.

Son Sözler

Bilgisayar mühendisliği iş olanakları olarak geniş bir yelpazeye sahip bir mühendislik dalı.Yukarıda saydığım çalışma alanlarının yanı sıra dilerseniz kendi evinizi ofis olarak kullanıp bireysel de çalışabilirsiniz.Eğer yazılıma,donanıma teknolojiye ilginiz varsa bilgisayar mühendisliği seçebilirsiniz .

Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

One Comment
 1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir