Üniversite Düzeyinde Deney Raporu Nasıl Yazılır ? / Deney Raporu FormatıÜniversitede çoğu bölümün laboratuvar dersi vardır.Ve bu laboratuvar derslerinde yaptığınız deneylerin raporunu ister hocalar sizden.Kimi hocaların bu raporları vize yerine saydığını göz önünde bulundurursak hafife alınmayacak kadar önemlidir deney raporları.Bu yazımızda sizler üniversite düzeyinde laboratuvar dersleri için deney raporu nasıl hazırlanır ? Deney raporu formatı nasıl olmalıdır bunlardan bahsedeceğim.

1 DENEY RAPORU BİÇİMSEL KURALLARI 

 Kâğıt boyutu: A4  Kenar boşlukları: Üst: 3 cm, Alt: 2,5 cm, Sol: 3 cm, Sağ: 2,5 cm.  Yazı karakteri: Times New Roman / 12 punto  Satır aralığı: 1,5 satır.  Sayfa numaraları: Sayfa altı ve ortada  Bölüm başlıkları: Ortada, tamamı büyük harf, 12 punto, kalın, numaralama “1 GİRİŞ” biçimindedir  Alt başlıklar: Sola yaslanmış, yalnızca baştaki sözcüğün ilk harfi büyük, öteki harfler ve sözcükler küçük harflerle, 12 punto, kalın, numaralama “2.1 Alt başlık” biçimindedir.  Paragraf biçimi: Paragraf metinleri sağa-sola yaslanmalıdır. Paragrafın satır başı içeriden başlatılmaz.  Bölümler: Her ana bölüm yeni bir sayfadan başlamalıdır.  Deney raporu karton ciltli yada spiralli olarak ilgili araştırma görevlisine ilan edilecek olan tarihlerde elden teslim edilecektir.

2 DENEY RAPORU DÜZENİ 

 Kapak  İçindekiler  Şekil listesi  Çizelge listesi  Rapor genel özeti  Deneyler (Her deney bir ana bölüm olarak anlatılacaktır) o Deney düzeneklerinin şematik gösterimleri o Deneylerin açıklanması ve çizimler o Deney sonuçları o Deneyler ile ilgili föylerde istenen diğer bilgiler o Sonuçlar  Kaynaklar
Deney raporunun biçimi ve düzeni hakkında kabaca bilgi edindik.Şimdi bir öğrenci gözünden bilgiler vereyim sizlere.

Deney Raporu Kapağında Neler Olmalı ?

Ben bir mühendislik öğrencisiyim ve bütün deney raporlarımı hazırlarken kapağını şu şekilde tasarlıyorum: En üstte Üniversite adı fakülte adı ve bölümümü yazıyorum.Onun hemen altına üniversite logosunu koyuyorum.Altına deney konusunu yazıyorum.Onun altınada deney grubu hakkında bilgi verdiğim kısmı ekliyorum.Yani ad-soyad-numaraları.Bunun altına da Ders ismini ve hoca adını yazıp kapağı tasarlıyorum.Genelde bütün hocalar buna benzer bir kapak tasarımı isterler.

Deneyin Amacı ve Yapılış Kısmı Nasıl Olmalı ?

Raporun bu bölümünde deneyin yapılışını çok ayrıntıya girmeden anlatmanızı bekler hocanız sizden.Ayrıca bu bölümde bu deneyi ne için yapıyoruz ? Sorusuna da cevap aramalısınız.

Değerlendirme ve Sonuçlar Kısmı

Bu bölümde de deneyin sonuçlarını yazmalısınız.Bu deneyden çıkardığınız sonuçları,deneyin amacına ulaşıp ulaşmadığını ve deneyin sonunda elinize ne geçtiğini yazmalısınız.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir