Teknoloji Fakülteleri İle Mühendislik Fakülteleri Arasındaki Farklar

Teknoloji Fakülteleri İle Mühendislik Fakülteleri Arasındaki Farklar
Teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasındaki farklar neler , teknoloji fakültesi mezunları mühendis oluyor mu , teknoloji fakültesi nedir ? Bu yazımda bütün bu sorulara cevap vereceğim.

Merhaba arkadaşlar.Teknoloji fakültesinde yaklaşık bir senedir eğitim görmekte olan biri olarak bugün sizlere teknoloji fakülteleri hakkında en kapsamlı bilgiyi vermek istiyorum.Kendim teknoloji fakültesinde okuduğum için bu konu hakkında en güzel bilgiyi ben verebilirim diye düşündüm.

Teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasındaki farklar nelerdir , teknoloji fakültesi nedir , teknoloji fakültesinde okumanın herhangi bir eksi yanı olur mu , hatta sizler tarafından en çok merak edilen teknoloji fakültesinden mezun olan birisi mühendis diploması alır mı gibi soruların hepsine cevap vereceğim.

Eğer yazının sonunda hala aklınızda teknoloji fakülteleri ile ilgili cevaplanmamış sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.Lafı çok uzatmadan başlayalım.

Teknoloji Fakültesi Nedir ?

Teknoloji fakültesi mühendislik eğitimini daha çok uygulama ve pratik ağırlıklı veren,ders içeriği olarak mühendislikle aynı derslerin yanı sıra uygulama dersleri de veren ,piyasanın çözüm odaklı teknik mühendis ihtiyacını karşılamak için açılmış fakültelerdir.

Hangi Üniversitelerde Teknoloji Fakültesi Bulunuyor ?

Teknoloji fakülteleri her okulda bulunmuyor.Belli başlı bir kaç okulda bulunuyor ve bence buda güzel bir şey.
İşte teknoloji fakültesine sahip okullar : Marmara Üniversitesi,Kocaeli Üniversitesi,Gazi Üniversitesi,Pamukkale Üniversitesi,Sakarya Üniversitesi,Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi,Konya Selçuk Üniversitesi,Fırat Üniversitesi,Karadeniz Teknik Üniversitesi,Süleyman Demirel Üniversitesi,Karabük Üniversitesi,Dumlupınar Üniversitesi,Afyon Kocatepe Üniversitesi,Batman Üniversitesi,

Tavsiye Yazı : Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Hakkında Detaylı Bilgi

Teknoloji Fakülteleri İle Mühendislik Fakülteleri Arasında Ne Gibi Farklar Var ?

Gelelim en çok merak edilen yere : Teknoloji Fakülteleri ile Mühendislik Fakülteleri arasındaki farklara.

Teknoloji Fakülteleri ile Mühendislik Fakülteleri Arasındaki Farklar

Genel olarak Teknoloji fakülteleriyle Mühendislik fakülteleri arasında iki temel fark vardır :
 1. Teknoloji Fakültelerinde eğitim daha pratik ağırlıklıdır.Mühendislik fakültelerinde ise daha teoriktir.Mühendislik fakültesinde okuyan bir öğrenciyle aynı dersi görürsünüz.Ama bunun dışında uygulamalı laboratuvar dersleri de alırsınız.
 2. İş yeri eğitimi.Teknoloji fakültelerinde normal stajlarınızın yanı sıra 4.sınıfın ilk dönemi veya ikinci dönemi iş yeri eğitimi görürsünüz.Hiç derse gelmez bir dönem sadece çalışırsınız.Bence teknoloji fakültelerinin en büyük avantajı bu.Çoğu öğrenci iş yeri eğitimini aldığı yerde çalışmaya devam eder.

Teknoloji Fakültesini Bitirince Mühendis Oluyor muyuz ?

İnternette çok efsane döner bu konu hakkında.Ama sizi meraklandırmadan cevabını vereyim.Evet mühendis oluyorsunuz.Mühendislik fakültesini bitiren biri ne kadar mühendisse sizde o kadar mühendis oluyorsunuz.Aynı şekilde imza yetkisine de sahip oluyorsunuz.
Meslek Liseleri Teknoloji Fakültesine MTOK İle Yerleşebiliyor mu ?
Evet meslek liselerinin böyle bir avantajı var.Mesela siz ilgili bölüme 50 k ile girebiliyorsanız (anadolu,düz,imam hatip veya fen lisesi çıkışlı) meslek lisesini bitiren kişi MTOK ile  100 k gibi bir sıralamayla girebiliyor.Fakat bu öğrenci eğer hazırlık sınavını geçemezse bir sene Matematik fizik kimya hazırlık görüyor.
Konuyla ilgili Gazi Üniversitesinin paylaştığı teknoloji fakülteleri hakkında sıkça sorulan sorular içeriğini okumanızı da tavsiye ederiz.Buradan okuyabilirsiniz.

Son Sözler

Umarım Teknoloji fakülteleri hakkında yeterince bilgi verebilmişimdir.Özet olarak teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesinin en temel farkı teknoloji fakültelerinin daha çok uygulama ağırlıklı olması ve öğrencilerinin iş hayatıyla erken tanışmasını sağlamasıdır. Teknoloji fakültesi nedir , teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasında ne gibi farklar vardır tarzında sorular cevap bulmuştur sizin açınızdan umarım. Peki sizin bu konu hakkında görüşleriniz neler , sizce teknoloji fakültesi mi mühendislik fakültesi mı?
8 Comments
 1. Avatar
 2. Avatar
  • Avatar
 3. Avatar
  • Avatar
 4. Avatar
  • Avatar
 5. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir