Sürdürülebilir Enerjinin Yapılarda Uygulanması

Sürdürülebilir Enerjinin Yapılarda Uygulanması

Merhaba arkadaşlar bugün sizleri sürdürülebilir enerjinin yapılarda uygulanması hakkında bilgilendirmek istiyorum. Bu konunun bütün mühendislikleri ilgilendirdiğini düşünüyorum. Hatta bütün insanlığın görevi olduğuna inanıyorum. Dünyada yaşayan milyonlarca canlı türünden sadece biriyiz ve diğer canlıları ve gelecek nesilleri hiçe sayarak yaşayamayız.

SÜRDÜRÜLEBİLİR, YENİLENEBİLİR ENERJİ

Sürdürülebilirlik; üretkenlik, çeşitlilik ve yaşam döngüsü devam ederken sürekli olabilme ve doğal kaynakların gelecek nesiller için korunarak aktarılmasına denir. Yenilenebilir ise tek başına enerji kaynakları için yeterli değildir aynı zamanda sürdürülebilir olması gerekir. Kaynakların sürekliliği sürdürülebilir olması anlamına da gelmez. Yenilenebilir kavramını bütünüyle kullanabilmesi için sürdürülebilir olmasıyla mümkündür. Dünyada tüketilen enerji yüksek oranda petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Bu da küresel ısınmaya sebep olan hava kirliliğine, sera gazlarının salınımına ve içme sularındaki kirlenmeye yapılarla alakalı faaliyetler sebep olmaktadır. Nüfusun gün geçtikçe artması, dolayısıyla enerjiye duyulan ihtiyacın artması, fosil yakıtların sınırlı olması ve tükenecek olmaları başka enerji kaynaklarına ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Doğaya zarar vermeden bu alternatif kaynakları kullanabilmeliyiz.. Şu gerçeği de göz önünde bulundurmak zorundayız fosil yakıtlarımız tükendiğinde doğal kaynaklara yönelirsek, kullanabileceğimiz doğal kaynaklar fosil yakıtların verdiği zararlardan dolayı azalmış olacaktır. Önemli olan doğaya en az zararı verecek olan enerji kaynaklarını kullanmak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇEŞİTLERİ

1. Güneş Enerjisi

2. Rüzgar Enerjisi

3. Biyokütle Enerjisi

4. Jeotermal Enerji

5. Hidrolik Enerji

6. Hidrojen enerjisi

7. Dalga enerjisi

EKOLOJİK YAPILAR

Ekolojik yapılar, yapıların enerji ihtiyaçlarının en aza indirilmesi ve ekolojik dengenin korunması için yapılan tasarımlar, uygulamalar ve buna yönelik malzemelerin üretilmesi ve seçilmesidir. Aynı zamanda Binanın yönünün, formunun, yerinin, diğer binalara göre konumu, binanın dış malzemesi, güneş ve havalandırma sistemlerinin seçimi ekolojik yapıların önemli kriterlerindendir. Bizde mühendisler olarak yapıların enerji ihtiyaçlarını en aza indirmek için bu konuda bilgilenmek ve bilgilendirmek adına çalışmalarda bulunmalıyız. Binaların çatılarında kullanılacak güneş panelleri, yapılara entegre edilmiş rüzgar türbinleri, çim çatı uygulaması, ev ısınma ihtiyaçlarının jeotermal enerji ile karşılanması, çatı yağmur suyu toplama ve bunun tuvaletlerde geri kullanım sistemi gibi bir çok sistem vardır. Bazı örneklerle yukarıda bahsettiğim konuyu örneklendirmek istiyorum.

1. MÜNİH BMW WELT TESİSİ

Çatıda bulunan çelik panel ağı, güneş enerjisini toplayarak ısıtma amaçlı binanın içerisine yayıyor. Buna ek olarak doğal soğutma sağlamak için çalışan bir yüzey sayesinde güneş enerjisinden faydalanıyor.

2. HOLLANDA’DAKİ ELEKTRİKLİ TRENLER

Hollanda’daki elektrikli trenler artık %100 rüzgar enerjisiyle çalışıyor. Hollanda ulusal demiryolu şirketi, sürdürülebilir enerji firmasıyla ortaklık kurarak trenlerde kullandıkları 2200 rüzgar türbini ile projeyi gerçekleştirmişlerdir.

3. ANTALYA ARENA(STADYUM) GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ

Bu stadın üzerine kurulan paneller yıllık olarak yaklaşık 500 hanenin enerji ihtiyacı üretecek kapasitededir. Sistem ürettiğinin fazlasını şebekeye verip elektrik satışı yapmaktadır. Antalya’da bulunan bu enerji santrali temiz enerji ile üretim yaptığı için doğaya salınan yüklü miktarda karbondioksitin yayılmasını engelliyor. Doğayı kirletmediği için ağaçları da kurtarmış oluyor.

4. CALIFORNIA BİLİM MÜZESİ

ABD’de bulunan California Bilim Müzesi doğal havalandırması, yeşil çatısı, güneş panelleri, geri dönüşümlü malzemeleri sayesinde enerji üretimini doğal kaynaklardan faydalanarak yapıyor.

5. MASDAR KENTİ, ABU DHABİ

Abu Dabi Emirliği, çöl üzerinde ekolojik bir kent kurmayı hedeflemiş. Yaşam standardını yükseltip, doğal kaynakları korumak ve güzel bir gelecek adına yapılan bir projedir. Elektrik, rüzgar ve güneş enerjisinden üretiliyor. Binalarda kullanılan rüzgar ve pv çiftlikleri, su korunumu, atık kontrolü, çevre dostu malzemeler sayesinde oluşturulan kent çevre dostu kent olarak geçiyor.

Arkadaşlar bu örnekler dışında çok sayıda ekolojik yapılar bulunmaktadır. Temennim biz bu yapıların sayısını başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde arttırabiliriz. Doğamıza bize verdikleri için zarar vermek yerine bir teşekkür olarak onu korumalıyız. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir