Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir ? Raylı Sistemler Mühendisliği İş İmkanları Nasıldır ?

Raylı sistemler mühendisliği nedir, iş imkanları nelerdir gibi sorulara bu yazımda cevap vermek istiyorum.

Üniversite tercihi yapacağım dönemde bir çok mühendislik dalı arasında kararsız kalmıştım.Şu an inşaat mühendisliği okuyorum,okuduğum bölümü çok da seviyorum ama tercih yapacağım zaman raylı sistemler mühendisliği diye bir bölümün olduğunu görmüş ve bu bölümün ne olduğunu,iş imkanlarını merak etmiştim.Biraz da olsa kafamı karıştırmıştı.

İnternette raylı sistemler mühendisliği üzerine tatmin edici yazılar bulamamıştım.Elimizden geldiğince tazemuhendis.net‘te bütün mühendislik bölümlerini tanıtmaya çalışıyoruz.Bu yazımızda da raylı sistemler mühendisliğini tanıtacağız.İş imkanlarından tutunda bölümün amacının ne olduğuna kadar her şeyden bahsedeceğiz.Kısaca bu yazımızda başlık başlık raylı sistemler mühendisliğini sizlere tanıtacağız.

Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir ?

Raylı sistemler mühendisliği makine mühendisliğinin bir alt dalıdır.Bildiğiniz gibi makine mühendisliği çok geniş bir alan.Makine mühendisliğini bitiren biri çalışmak istediği sektöre göre bir yada bir kaç alanda uzmanlaşmak zorunda.İşte raylı sistemler mühendisliği de makine mühendisliğinin bu alt dallarından birisi.Fakat makine mühendisliğinden farklı olarak sadece raylı sistemler üzerine çalışmalar yapıyor raylı sistem mühendisleri.Raylı sistemler mühendisliği okuyan biri makine mühendisliği derslerinin yaklaşık %70’ini aldığı için asansör sistemleri,teleferik gibi alanlarda da çalışabilir.Ama raylı sistemler mühendisleri ağırlıklı olarak demiryolu derslerini görürler ve bu alanda çalışırlar.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var ?

Raylı sistemler bölümü şu anda ülkemizde sadece karabük üniversitesinde bulunuyor.2011 yılında Karabük Üniversitesinde demiryolu alanında çalışacak mühendis ihtiyacını gidermek için açılmış bir bölüm.

Raylı Sistemler Mühendisleri Ne İş Yapar ?

Raylı Sistemler Elemanları üreten herhangi bir kurum veya kuruluşta TCDD, TÜVAŞAS, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, Belediye Raylı Ulaşım Bölümlerinde iş bulabilirler.Ayrıca üniversitede akademisyende olabilirsiniz.

Raylı Sistemler Mühendisliğini Bitiren Birisi Makine Mühendisliği Diploması da Alıyor mu ?

Yazının başında da belirttiğim gibi raylı sistemler mühendisliği okurken makine mühendisliği derslerinin yüzde yetmişine yakınını alıyorsunuz.Buda akıllara raylı sistemler mezunu birisi makine mühendisliği diploması da alıyor mu ? Sorusunu getiriyor.YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre böyle bir şey söz konusu değil.Yani çift diploma olayı şehir efsanesi.Raylı sistemler mühendisliğini bitiren birisi sadece raylı sistemler mühendisi oluyor.

Raylı Sistemler Mühendisliği İş İmkanları Nasıl ?

Yukarıda da belirttiğim gibi raylı sistemler mühendisliği okuyan birisi için çalışma alanı çok geniş.En büyük avantajı ise diğer mühendislik dallarımız gibi her üniversitede açılmadı bu bölüm.Türkiye’De sadece Karabük Üniversitesinde mevcut.Buda şu demek az mezun veriyor.Dolayısıyla piyasada rakibiniz az.

Raylı Sistemler Mühendisliği Dersleri Zor mu ?

Her mühendislik bölümü gibi raylı sistemler mühendisliği de sayısal zeka istiyor.Dolayısıyla biraz zor.Ama bir mühendis her zorluğun üstesinden gelebilir 🙂
Bu yazımda sizlere raylı sistemler mühendisliği bölümünü tanıttım.Tercih yapacak arkadaşlar için güzel bir yazı olur diye düşünüyorum.Verdiğim bilgilerde hatalar varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir