Matlab’da if else komutu / if else örnekleri

Tüm yazılım dillerinden ve İngilizce’den bileceğimiz üzere if bir şartı temsil eder.Bu Matlab’da da böyledir.Bu yazımda sizlere if else elseif komutunu anlatırken bu işin mantığını anlatmaya çalışacağım.Bu yazının sonunda sizlerde if else kullanarak bir program yazabileceksiniz.Amacım o yönde yani.Hata yaptığım yerlerde yorum yaparak düzeltirseniz sevinirim.Lafı çok uzatmadan başlayalım.

Öncelikle yapmamız gereken şey if else komutunu yazacağımız yeri new script diyerek açmak.Karşımıza gelen tertemiz sayfayı kirletmeye hazırız..
Her şeyin başında unutmamanız gereken bir şey var.Her if komutu için bir end olmak zorunda.

if-end Yapısı

Bu en basiti en temeli arkadaşlar.Mantık şu biz bir şart isteyeceğiz ve bu şart sağlanırsa bir şey olacak.Biraz kafanız karıştı dğeil mi ? Gelin bir örnek üzerinde açıklayayım.

Örnek : 
a=input(‘bir sayı girmek ister misin ? ‘)
if a<50
    sonuc = a*5
end
burada yazılanların karşılığı şu : programı çalıştırdığınızda karşınıza bir sayı girmek ister misin ? diye bir soru geliyor.Oraya bir sayı girince,girdiğiniz sayı 50 den küçükse bu sayıyı 5 ile çarpıyor.50’den büyükse hiçbir şey yapmıyor.Burada tek şart vardı.O yüzden sadece if kullandık ve bitirdik.Peki birden fazla şart olsaydı ? O zaman ne yapacaktık ? Bunuda yazının devamında öğreneceksiniz.

if-else-end yapısı

Az önce verdiğimiz örnekte sayı verilen komutu sağlıyorsa bir işlem yapılıyor,sağlamıyorsa yapılmıyordu.Fakat if-else-end yapısında ise sayının verilen şartı sağlamaması durumunda bir işlem yapmasını isteyeceğiz.Bunu da örnek üzerinden anlatayım.
Örnek : 
a=input(‘bir sayı girmek ister misin ? ‘)
if a<50
    sonuc = a*5
else
    sonuc = a+5
end
aynı örnek üzerinden devam etmek istedim.Bu sefer else kullandık.Bununda açıklamasını şöyle yapayım : bir sayı giriyoruz.Girdiğimiz sayı eğer şartı sağlıyorsa if’in altındaki girdiğimiz işlem yapılıyor.Şartı sağlamıyorsa yani bu örnek için 50’den büyük bir sayı ise 5 ekleniyor.Yani else’nin altındaki sonuc işlemi yapılıyor.

if-elseif-elseif…-else-end yapısı

Gelelim işin en zor ve en son kısmına.İf-elseif-else-end yapısında ise birden çok sart varsa kullanacağız.Bunuda örnek üzerinden açıklayayım : 

Örnek : 

a=input(‘hangi günde olduğumuzu giriniz gün numarası şeklinde örnek : pazartesi=1’)
if a==1
    disp(‘derslerin’)
elseif a==2 
    disp(‘derslerin‘)
elseif a==3 
    disp(‘derslerin‘)
elseif a==4 
    disp(‘derslerin‘)
elseif a==5
    disp(‘derslerin‘)
else
    disp(‘hatalı bir gün girdiniz.’)
end

Bu örnek hangi günde olduğunuzu girince size o gün hangi dersleriniz var söylüyor.Yani birden fazla şart var.Eğer 1.günü girersem o günün ders programını,2.günü girersem o günün ders programını söyleyecek.Bu şekilde birden fazla ayrı şart varsa if ve elseif kullanılıyor.İf’ler için en sonda end kullanıyorsunuz ama elseifler için end kullanmanıza gerek yok.

Umarım yazı faydalı olmuştur.Sorunuz varsa yorum olarak sorabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir