Matlab For Döngüsü Konu Anlatımı / For Döngüsü Örnekleri

Programlama dillerinin çoğunda döngüler vardır.For döngüsüne geçmeden önce döngü nedir onu tanımlayarak başlamak istiyorum :

Döngü Nedir

Program içerisinde bazı ifadelerin tekrarlanarak yapılmasına döngü denilir.
Döngü oluşturmak için DÖNGÜ İFADELERİ kullanılır.
Döngü kullanımı istenen program bölümünün istenen sayıda yada istenen şartlar gerçekleşinceye kadar tekrarlanmasını sağlar.

Döngünün ne olduğunu ve mantığını kısaca anladıktan sonra Matlab’da For Döngüsüne geçebiliriz.For döngüsü dışında birde while döngüsü var matlab’da.Onuda ilerleyen yazılarda anlatacağım.Bugün konumuz for döngüsü.

For-End Yapısı

for  Değişken adı=Başlangıç Değeri:Artış Değeri:Son Değer
İşlem Bloğu
end
for döngüsünün yapısı genel olarak yukarıdaki gibi.Ama en ince ayrıntısına kadar for döngüsünü öğreneceğiz ve yazının sonunda for döngüsü örneklerini göreceğiz.

For-End İşleyişi

  1. For deyiminden sonra bir değişken ismi yazılır.
  2. For bu değişkenin değerini ilk değerden son değere kadar istenen artışlar ile değiştirir.
  3. Değişkene her değer atanışından sonra for-end arasındaki tüm işlemler yapılır ve for deyimine geri dönülerek değişkenin değeri değiştirilir.
  4. for-end döngüsünde değişkenin değeri artırılabilir yada azaltılabilir.
  5. Değişkenin değeri son değere ulaştığında for-end arasındaki işlemler son kez yapılarak döngü bitirilir ve end deyiminden sonraki işlemlere geçilir. Böylece for-end arasındaki işlemler kullanıcının belirlediği sayıda tekrar edilmiş olur.Eğer artış değeri girilmez ise bu değer MATLAB tarafından 1 olarak alınır.

For-End Örnekleri

For döngüsünü öğrendikten sonra şimdi de örneklere geçebiliriz.Eğer kafanızda for döngüsü tam olarak oturmadıysa moralinizi bozmayın.Örnek çözdükçe öğrenirsiniz.Sizlere tavsiyem bu örnekleri kendi matlab programınızda çalıştırmanız ve bu örnekleri baz alarak kendinizin program yazmaya çalışması.

Tavsiye Yazı : Matlab İf-Else Yapısı ve Örnekleri

Örnek 1 : 1-100 arasındaki sayıları toplayan  program yazınız.

ÇÖZÜM  : 

Bu arada daha önceki yazılarda bahsetmemiştim.Çözümde fprintf diye bir komut görüyorsunuz.Yeri gelmişken ondan da bahsedeyim.

Fprintf Komutu Nedir ?

Fprintf ekrana bilgi yazdırma komutudur.Disp gibi düşünebilirsiniz.Fakat çok daha detaylı bazı farkları var.Fprintf’E detaylı olarak ilerleyen yazılarımda değinirim.Şimdilik bunu bilseniz yeter.
Örnek 2 : Girilen iki sayı arasındaki sayıların çarpımını ve kaç tane sayı olduğunu veren fonksiyon yazınız.
ÇÖZÜM:
 
Örnek 3 :Elemanları satır ve sütun numaralarının çarpımından oluşan 2×3 boyutlarında matris tanımlayan program yazınız.
ÇÖZÜM : 
Elimden geldiğince size matlab for döngüsünde yardımcı olmaya çalıştım.İnternet üzerinden bulduğum örnekleri paylaştım.Bu örneklerden yola çıkarak sizde değişik programlar yazabilirsiniz.Ayrıca gördüğünüz gibi MATLAB’da for döngüsü için bir çok komut bilmek gerekiyor.Sınavlarda geçersiniz ama iş hayatında Matlab’ı kullanmayı düşünüyorsanız MATLAB üzerine ciddi çalışma yapmalısınız.
 
 
 
 
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir