İyi Bir Mühendis Kendisini Nasıl Geliştirir ?

Mühendislik okuduğumu duyan hemen hemen herkes,sektörün içinden olsun ya da olmasın,bana hep aynı şeyi söylediler.Kendini geliştir yoksa aç kalırsın.Piyasa kurtlar sofrası,senden başka kaç tane mühendis var..Bende bu önerilere kulak vererek kendimi geliştirme konusunda ilk adımları atmak için araştırmalar yapmaya başladım.Bu araştırmalar sonucunda kendini geliştirmek için en uygun zaman diliminin öğrencilik yılları olduğunu gördüm.Şu an hala öğrenciyim..Hatta yolun başındayım..Ama ne kadar erken başlarsam bazı şeylere o kadar iyi değil mi ? Lafı çok uzatmadan İyi bir mühendis olmak isteyen bireyin kendini nasıl geliştirmesi gerektiği hakkında size bir kaç madde bilgi vereyim.Önemli bir not : Bu maddeleri ben kafamdan yazmıyorum..Neticede bende sizler gibi öğrenciyim..İnternette bulduğum ve çeşitli mühendis büyüklerimle yaptığım sohbetlerin sonucu olarak ortaya çıktı her bir madde..

Tavsiye Yazı : Bir Mühendislik Öğrencisi Tatilleri Nasıl Değerlendirmeli ?

1-) İyi bir mühendis kitap okur ! Ortak tavsiyelerden birincisi bu..Her ne kadar sayısalcı olsak bile iyi bir mühendis mutlaka her konuda kitap okumalıdır.Bu sayede diksiyonu ve kendini ifade edebilme yeteneği gelişir.Ayrıca kendine yeni bir şeyler katabilir..Öğrencilik yılları kitap okumak için gerçekten ideal yıllar..

2-) Girişimci Olun,Okul Topluluklarında Aktif Olun Girişimci olmak bir mühendisin doğasında olmalı..İlla biri sizin kolunuzdan tutup şunu yap dememeli.Sizde ben bunu yapayım diyerek bir şeyler yapın.Bunun için okul yıllarında öğrenci toplulukları gayet ideal ortamlar.Bu sayede iş yaşantısından önce sorumluluk almayı öğrenebileceksiniz ve iş yaşamanızda yapacağınız hataların çoğunu öğrenciyken yapmış olacaksınız.Ayrıca kendimce bir tavsiye vereyim rol alacağınız topluluk mesleğinizle ilgili bir topluluk olursa sizin için çok daha iyi olur.Bu sayede mesleki çevrenizden büyük kişilerle görüşme imkanı yakalar ve kendinize çevre edinebilirsiniz.

 3-) Tabi ki Yabancı Dil ! Bunu artık söylememe gerek var mı bilmiyorum..Herkesin ortak kanısı bu çünkü.YABANCI DİL.Mutlaka İngilizce bilmeli ve artı olarak yanında bir dil daha bilmeniz gerekmektedir.Bu da sektörünüzde işinize yarayacak bir dil olmalıdır.Mesele İnşaat Mühendisi iseniz Rusça iyi bir seçenek olabilir.

 4-) Ücretsiz Staj Yapın Ücretsiz stajlar yaparak mesleğiniz hakkında erken yaşlarda tecrübe edinebilirsiniz.Maddiyatına bakmadan bir yerde çalışın.İleride işinize yarayacağına emin olabilirsiniz.

 5-) Programları Öğrenin Mesleğinizle alakalı her programı öğrenmeye çalışın.Okul yıllarında okulda hocanın anlattığı ile yetinmeyin evinizde kendinizde üzerine gidin bu programların.

6-) Kurslara Katılın,Cv’nizi doldurun Cvnize ekleyecek bir şeyler yapmalısınız.Bunun en iyi yolu da Konferanslara katılmak,öğrencilik yıllarında ücretli ücretsiz kurslara gitmek ( özellikle program : Autocad vs vs.).Bu şekilde Cv’nizi doldurabilirsiniz.

7-) Piyasayı Sürekli Takip Etmek Piyasadan haberdar olmalısınız.Son yaşanan gelişmeleri takip etmelisiniz.Birisi size mesleğinizle ilgili bir soru sorduğunda verecek bir cevabınız olmalı..

SON SÖZLER : Benim düşüncem eğer zaten siz şu an birinci sınıf öğrencisiyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız gerçekten kendinizi şanslı sayabilirsiniz.Çünkü siz zaten kendinizi geliştirmeye başlamışsınız demektir bu.Okulda sadece derslere odaklanmamalıyız,okulda öğrendiklerimizle pratiği birleştirerek bir şeyler başarabiliriz.Çok çalışmalı,çok okumalıyız,sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmalıyız.Çünkü bizler birer mühendisiz.Ayrıca kendimizi sosyal olarak da geliştirmeliyiz.Umarım bende dahil olmak üzere hepimiz bir gün hayal ettiğimiz noktaya ulaşabiliriz.. KAYNAKLAR : Elektrikport,Kontrol Kalemi

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir