İnşaat Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

inşaat mühendisliği maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları ne kadar, bir inşaat mühendisi ne kadar maaş alır ? Sorularına bu yazımda cevap vermek istiyorum.

Eğer üniversite tercihi yapacak bir inşaat mühendisi adayıysanız sadece seçeceğiniz mesleğin maaşına bakarak sakın tercih yapmayın diyerek başlamak istiyorum yazıma. Bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği maaşlarını, bir inşaat mühendisinin ne kadar maaş aldığını ve kanuna göre ne kadar maaş alması gerektiğini anlatacağım.

İnşaat mühendisliği maaşları konusunda ne yazık ki Türkiye,çok iyi bir durumda değil.Gerek işverenlerin hatası,gerek biz mühendislerin çok az paraya işe girerek ücreti düşürmesi gerekse her yere üniversite açılarak yılda binlerce mühendisin mezun olması inşaat mühendisliği maaşlarının düşük olmasında birer etken.Fakat öyle ya da böyle ne mühendisi olursanız olun kendinizi geliştirip,kalifiye bir mühendis olursanız hak ettiğiniz paraya kavuşursunuz.

Dediğim gibi bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği maaşlarından bahsedeceğim.Ayrıca diğer mühendislik maaşlarına buradan ulaşabilirsiniz.Lafı çok uzatmadan oraya geçmek istiyorum.

İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları birden çok etmene bağlı olarak değişkenlik gösterir.Özel kurumdan kamu kurumuna,şantiyeden ofise,aile ve çocuk sayısına bağlı olarak değişebilir.

Özel Sektörde İnşaat Mühendisliği Maaşları

İlk olarak özel sektörde inşaat mühendisliği maaşlarından bahsedelim. Ben çevremde gördüğüm,kendi yaptığım gözlemlerden yola çıkarak duyduğum inşaat mühendisliği maaşlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.İlk 50 bindeki bir üniversiteden mezun olan inşaat mühendisi kuzenim özel sektörde İngilizce bilmemesine rağmen bir şantiyede 2000 tl maaş ile saha mühendisi olarak işe başlamıştı. Daha sonra çalıştıkça maaşı da tecrübesine bağlı olarak yükseldi.
 Özel sektörde inşaat mühendisliği başlangıç maaşını ben 2000 tl olarak gözlemledim.Bu maaş sizin kazandığınız tecrübeye göre,yabancı dil bilip bilmediğinize göre ve çalıştığınız bölgeye göre değişebilir. Tecrübe kazandıkça,kendiniz geliştirdikçe, bitirdiğiniz iş sayısı arttıkça özel sektörde maaşınız da artar. İlerleyen yıllar inşaat mühendisleri +15.000 tl gibi ütopik rakamlarda maaşlar alabilirler. Kısaca özel sektörde önünüz açık. Özel sektörde inşaat mühendisliği maaşları size ve piyasanın durumuna bağlı.

Devlette İnşaat Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde inşaat mühendisliği maaşlarından bahsettik. devlette inşaat mühendisliği maaşları ne kadar, resmi kaynaklar ne diyor? Onlara bakalım.
Devlette inşaat mühendisliği maaşları, çeşitli etmenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat ortalama bir değer verecek olursak devlette çalışan bir inşaat mühendisi 4500 tl ile 6500 tl arasında bir maaş alır. Devlette inşaat mühendisliği maaşları, çalıştığı kademeye, yabancı dil bilgisine, medeni haline, çalışılan bölgeye ve daha bir çok şeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
Yazdıklarımdan da anlayacağınız üzere yeni mezun bir inşaat mühendisiyseniz kamu kurumu sizin için daha avantajlı olur.Ama 10-15 yıllık tecrübeye sahip bir inşaat mühendisiyseniz özel sektörde 20.000-30.000 tl gibi rakamlara da iş bulabilirsiniz.Hatta büyük firmalar bu şekilde tecrübeli mühendislere 2-3 ayda bir çift maaş,özel araba vs gibi güzel imkanlar da sunabiliyorlar.

Özet : Yeni Mezun bir inşaat mühendisi özel sektörde 1500-3000 tl arasında,tecrübeli bir inşaat mühendisi özel sektörde 5.000-30.000 tl arasında maaş alır.Kamuda ise inşaat mühendisleri unvanlarına ve çeşitli faktörlere bağlı olarak 4.000-6.500 tl arasında bir maaş alabilirler.

Bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği maaşlarından bahsetmeye çalıştım. Umarım kafanızdaki devlette inşaat mühendisleri ne kadar maaş alır, kamuda inşaat mühendisleri ne kadar maaş alır soruları cevap bulabilmiştir.
Eğer güzel bir maaşa sahip olmak istiyorsanız her şeyden önce işinizi sevmelisiniz.Her sabah kalktığında kendinize iyi ki inşaat mühendisiyim diyebilmelisiniz.Daha sonra yaptığınız işte en iyisi olmaya çalışmalısınız.Kendinizi geliştirmek için elinizden geleni yapmalısınız.Siz bir mühendissiniz ve mühendisler her yaşta öğrenmeye açık olmalıdırlar.
Kendinizi geliştirmek istiyor fakat nasıl geliştireceğinizi bilmiyorsanız : Bir mühendis kendini nasıl geliştirir isimli yazımızı okumanızı öneririm.
6 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir