Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Hakkında Her Şey

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Nasıldır ? Eğitimi Nasıl ? Nasıl Gidilir ?

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ile ilgili merak edilen her şeyi bu yazımda cevaplamak istiyorum. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde okumayı düşünen arkadaşlar için bilgilendirici , rehber niteliğinde bir yazı olmasını umuyorum.

Teknoloji fakültesi denilince her insanın aklına aynı soru geliyor.Buradan mezun olunca mühendis olacak mıyım ? Bu sorunun cevabını vererek başlamak istiyorum Gazi Üniversitesi Teknoloji fakültesini anlatmaya.
Öncelikle evet teknoloji fakültesini bitirince mühendis oluyorsun.Aynı dersleri alıyorsun bir mühendislik fakültesindeki öğrenciyle..Bundan farklı olarak teknoloji fakültesinde okuyan öğrenci uygulamalı derslerde görüyor.
Bu soruya cevap verdikten sonra Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi hakkında merak edilen her şeyi anlatmak istiyorum.Neden böyle bir yazı hazırlama gereği duydun derseniz internette yeteri kadar bilgi yok.Tercih yapacak kişilerin direk birinci kaynaktan teknoloji fakültesinde okuyan bir öğrenciden bilgi alması en doğrusu.Bende kendi tercih dönemimde bu tarz bir bilgiyi çok aramış ama ne yazık ki bulamamıştım.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Nerededir ?

Öncelikle buna cevap vererek başlayım.Gazi Üniversitesi teknoloji fakültesi merkez kampüs BEŞEVLER yerleşkesindedir.Beşevler metrosuna yürüme mesafesindedir.Merkez kampüsün yakınından dolmuş,metro,ego her şey geçmektedir.O yüzden ulaşımda bir sıkıntı çekmezsiniz.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İngilizce mi ?

Hayır ingilizce değil.Uzaktan eğitim şeklinde ingilizce dersi görüyorsunuz ilk sene.İkinci senede teknik ingilizce isimli dersi alıyorsunuz.Ama bölüm derslerini tamamen Türkçe alıyorsunuz.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde Eğitim Nasıl ?

Eğitim olarak çok güzel.Seçeceğiniz bölüme de bağlı biraz ama hemen hemen hepsi iyi.Hocalar derslerin yanı sıra konferansalar düzenlemeniz yönünde de sizlere destek oluyor.Okuduğunuz mühendislik dalıyla ilgili sektörde yer etmiş insanlarla bir araya gelebiliyorsunuz etkinliklerde.Normal teorik dersler dışında uygulamalı laboratuvar dersleri de var.Normal mühendislik fakültesinden farkı işte burada ortaya çıkıyor.Laboratvarlar da uygulamalı ders görüyorsunuz.Yani imalat mühendisliği okuyorsanız parça yapıyorsunuz,inşaat mühendisliği okuyorsanız duvar örüyorsunuz malzemeleri inceliyorsunuz.Bunların yanı sıra 2. ve 3. sınıfta staj yapıyorsunuz ayrıca 4.sınıfın ilk veya ikinci dönemi iş yeri eğitimine gidiyorsunuz.Teknoloji fakültelerini öne çıkaran da bu iş yeri eğitimi.İş yeri eğitiminde okulun anlaşmalı olduğu şirketlerde bir dönem normal mühendis gibi çalışıyorsunuz.Çoğu öğrencide iş yeri eğitimini aldığı firmada iş hayatına devam ediyor.

Tavsiye Yazı : İş yeri Eğitimi Nedir ?

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Zor mu?

Yani neticede mühendislik okuyorsun onun bir zorluğu var.Fakat benim en zorlandığım nokta şu olmuştu.Normal mühendislik fakültelerinin 2. sınıfta verdiği dersi siz 1.sınıfta hatta ilk dönem alıyorsunuz.Sonuçta son sene iş yeri eğitimi var o yüzden ilk seneden bu maraton başlıyor.Ama dediğim gibi genel olarak mühendislik okumak zordur.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Hazırlık

Bilimsel hazırlık denilen olay var.MTOK ile üniversiteye gelenler eğer sınavı geçemezlerse bir sene Matematik Fizik birde sanırım kimya olması lazım hazırlık görüyorlar.Kendim anadolu çıkışlı olduğum için bu konuda pek bir bilgim yok.

 Gazi Üniversitesi Güzel mi ?

Gazi’ye gelmekle çok doğru bir karar verdiğimi söyleyebilirim.Hem bölümümü seviyorum hemde okulu seviyorum.Yani güzel.Eğer Gazi Üniversitesi teknoloji fakültesini tercih etmeyi düşünüyorsanız.Gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz.Ha memnun olmayan yok mu evet illa var.Ama ben memnunum ve teknoloji fakültesini sizlere anlatmaya çalıştım.Umarım tercih dönemindeki arkadaşların merakı gitmiş,kafalarında soru işareti kalmamıştır.
Gazi üniversitesi teknoloji fakültesi fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.
Merak ettiklerinizi yorum atarak sorabilirsiniz.
Tazemühendis Tüm yazıları

Yorumlar (18)

YORUM YAZ
 1. Avatar Unknown diyorki:

  Hazırlık konusunu tam anlamadım bende anadolu çıkışlıyım hazırlıkta matematik fizikten bahsetmişsin İngilizce hazırlık yok mu yani bir de eğer yoksa ilk yıl ders seçimleri nerden oluyor yada yapmaya gerek var mı şimdiden teşekkürler

  • Avatar Tazemühendis diyorki:

   Anadolu lisesi çıkışlı olduğun için hazırlık yok sana..ders seçimi yapacaksın normal bölüm dersleri . İngilizce hazırlık yok Teknoloji fakültesinde

 2. Avatar Adsız diyorki:

  Teknoloji Fakültesi-İmalat Mühendisliği öğrencisiyim, eğitim konusunda kimsenin setre şüphesi olmasın en azından kendi bölümüm için bu böyle iş hayatına çok güzel hazırlanabilme şansı tanınıyor size. Gazi teknoloji fakültesi her zaman aklınızın en önemli yerinde bulunsun.

  • Avatar Adsız diyorki:

   merhabalr imalat mühendisligini bende yazmayı duşunuyorumda teori dersleri çok zorluyormu sonuç ta bi makine mühendisin aldıgı dersleri alıyorsunuz ve onun kadar zorlarlarmı merak ediyorum

  • Avatar Adsız diyorki:

   Teori dersleri makine muhendisiniki kadar zor oluyormu bide yaz stajlarını yapacağımız yeri kendimiz seçiyoruz yoksa üniverste mi seciyor

 3. Avatar Adsız diyorki:

  Derslerin %60 teoriik %40 uygulamalıya uygulamaya önem verildiğinden teorik dersler zor oluyormu özellikle imalat mühendisliği için soruyorum
  Birde yaz stajlarını yapacağımız yeri kendimiz seçiyoruz yoksa üniverste yönlendiriyormu

  • Avatar Tazemühendis diyorki:

   Yüzde 40 teorik yüzde 60 uygulama ve teorik derslerin çoğu mühendislik fakültesi kadar zor ama bazıları daha kolay.

 4. Avatar Adsız diyorki:

  ben de inşaat mühendisliği okumak istiyorum ama 64.000 mi yoksa 189.000 mimtok için

  • Avatar Tazemühendis diyorki:

   Meslek lisesi çıkısliysan ve MTOK ile girmek istiyorsanız 189.000
   Ama Anadolu veya fen çıkışlıysaniz normal olarak görmek istiyorsanız 64.000

 5. Avatar Adsız diyorki:

  Gazı imalat mühendisliğinde yazın staj yapacağımız yeri kendimiz seçiyoruz yoksa üniverste mi seçecek

 6. Avatar Veysel Aydın diyorki:

  Ben gazi teknoloji fakültesi inşaat mühendisliğine yatay geçiş yapmak istiyorum ama okulda çok olaylar olduğu söyleniyor. Ülkücüler vs. Bir de şirketlerin gözünde gazi teknoloji nasıl yani iş bulma konusunda?

Yorum yaz

Bu yazıyla ilgili yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir,sorular sorabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla